Są sałatki, które po prostu zaskakują połączeniem smaków, do których wracam za każdym razem jak chcę zaskoczyć gości czy trochę rozpieścić samą siebie. Z reguły są to sałatki klasyki z któregoś zakątka świata.
Dzisiaj wyruszamy na Bliski Wschód, gdzie na stole królują tabouli i fattoush. Ciężko porównać ich do sałatek, do których przyzwyczailiśmy się w Europie Wschodniej. Są lekkie, orzeźwiające i zaskakujące w smaku.
Fattoush jest moim letnim ulubieńcem. Chrupiący, cierpko-kwaśny i delikatny. Bazą do niego jest sałatka lodowa, pokrojona zielona papryka i rzodkiewka. To, co robi go tak wyjątkowym to podsmażona pita i wyraźna nuta przyprawy sumak.
Sumak to sproszkowana przyprawa z owoców (a czasem liści) krzewu o tej samej nazwie. Ma delikatnie kwaskowaty smak i ciemnoczerwony kolor. Pochodzi z Bliskiego Wschodu. Przed tym jak Rzymianie wprowadzili cytrynę, zmielone owoce sumaku na tym terytorium były używane do potraw, żeby dodać im kwaskowości i ostrości. Sumak do tego czasu jest powszechnie używany w kuchniach Bliskiego Wschodu. Można kupić go w sklepach z orientalną żywnością.
Obiecuję, że do lata podzielę się z Wami tym przepisem, bo naprawdę warto ją spróbować. Czym chcę podzielić się z Wami dzisiaj to przepis na sałatkę ze szpinakiem, migdałami i daktylami. Kiedy zobaczyłam ten przepis w książce „Jerozolima”, autorstwa Yotama Ottolenghi i Samiego Tamimi od razu mi w głowie zaiskrzyło: Przecież to zimowa wersja mojego ulubionego fattoush. Cierpkość szpinaku, słodkość daktyli i rozgrzewająca moc chili. Ta sałatka skradła moje serce.
Sałatka ze szpinakiem, daktylami i migdałami
Składniki
- 1 łyżka białego octu winnego
- ½ czerwonej cebuli pokrojonej w piórka
- 100 g daktyli przekrojonych na 4 części
- 30 g masła
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 2 małe pity ok. 100 g, poszarpane na ok. 4 cm kawałki (ja nie dodałam)
- 75 g migdałów
- 2 łyżeczki sumaku
- ¼ łyżeczki płatków chili
- 150 g świeżych liści szpinaku
- 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- sól
- szynka parmeńska
Przygotowanie
- Cebulę i daktyle mieszamy w misce z winnym octem. Jeśli jest taka potrzeba można dodać go więcej niż podaje przepis. Odstawiamy na bok na ok. 20 minut.
- W międzyczasie na patelni rozgrzewamy masło z łyżką oliwy. Dodajemy pitę i migdały. Podprażamy, aż pita się zarumieni, a migdały nie spalą. Przesypujemy do miski. Mieszamy z sumakiem, solą i chili. Odstawiamy do wystygnięcia.
- Myjemy i wysuszamy szpinak. Tuż przed podaniem łączymy z migdałami, pitą, daktylami, cebulą. Dodajemy trochę oliwy i soku z cytryny. Mieszamy. Podajemy od razu z szynkę parmeńską.
zdjęcia* 1, 2, 5, 6, 7 – RiE