Wszyscy znamy najważniejszą zasadę stylu, która mówi, że nie warto ślepo podążać za modą. Lepiej postawić na coś ponadczasowego i klasycznego! Ale jest jeden wyjątek od reguły, w którym to oryginalność i ekstrawagancja są w cenie. Czy wiecie o czym piszemy? Chodzi nam o najpopularniejsze gonitwy konne, o miejsca gdzie sport i moda galopują w jednym tempie, ekscytując i podnosząc adrenalinę światowemu beau mondu. Czy to Ascot, Kentucky Derby, czy Dubai World Cup, każde z tych wydarzeń zapewnia nie tylko widowisko sportowe, ale i modowe.
Czy nie byłoby wspaniale przywrócić tradycję wielkiego widowiska, jednej z najważniejszych gonitw sezonu w Polsce – Wielkiej Warszawskiej. Napięcie, ekscytacja, bujne grzywy rasowych koni, nie mniej bujne kapelusze pięknych Pań, szelest falban na końcach sukni, stukot obcasów, który za chwilę zamieni sie na stukot kopyt galopujących koni. Widowisko na które z niecierpliwością czeka się cały rok.
Na najważniejszych wyścigach światowych obowiązuje specjalna etykieta i styl. Damy noszą niezwykle fantazyjne i niepowtarzalne nakrycia głowy a dżentelmeni fraki z kamizelkami i cylindry. Wszystko odbywa się według specjalnego rytuału, który jest nieodłączną częścią tych bardzo widowiskowych wydarzeń.
Podobne artkuły: W siodle: Bask – dwa wyzwania, jedno marzenie
Dla każdej z tych gonitw cała ich otoczka nie jest stwarzana tylko wyłącznie dla widowiska, dla nich to tradycja, która sięga głębokich korzeni. Tak jak Wielka Warszawska. Gonitwa ustanowiona została w 1895 r. przez Augusta Potockiego (Prezes Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim). Wzorowana na Grand Prix de Paris. Następnie przekształcona w międzynarodową gonitwę porównawczą (podobną do Prix de l’Arc de Triomphe). Przez jakiś czas organizacja gonitwy była zawieszona z powodu braku finansowania oraz pierwszej wojny światowej. Wielka Warszawska zostala przeniesiona do Odessy. I dopiero w latach 1946-1948 gonitwa z powrotem wróciła do Warszawy na Tor Służewiec.
Dziś podczas Wielkiej Warszawskiej przyznają tytuł Konia Roku. Bardzo często gonitwę wygrywały konie, zwycięzcy Derby, które już poznały smak światowych wyścigów. To jakie są najpopularniejsze światowe widowiska wyścigowe?
Kentucky Derby
Louisville, Kentucky
Kentucky Derby – gonitwa konna typu derby rozgrywana corocznie od 1875 roku w pierwszą sobotę maja na torze Churchill Downs. Gonitwie zawsze towarzyszy tradycyjny mint julep, a koń co wygrywa dostaje na szyję girlandę z stu czerwonych róż.
Prix de l’Arc de Triomphe
Paris, France
To korona francuskich wyścigów i jedno z największych wydarzeń wyścigowych w Europie. Tysiące eleganckich uczestników zlatuje się do Paryża w pierwszą niedziele października na brzeg Sekwany do Longchapm. Zaleca się przybyć na wyścigi wcześniej, aby móc zdążać wypić lampkę szampana wsłuchując sie w rytm jazzu.
The Royal Ascot
Ascot, England
Od 1771 roku rodzina królewska, brytyjska arystokracja i przedstawiciele show-biznesu gromadzą się na polach Berkshire, by przez pięć dni oglądać rywalizację jeźdźców. Jest to jeden z najważniejszych punktów w kalendarzu brytyjskich elit. Prestiżowe zawody kuszą nie tylko luksusem, ale również wysoką rangą wydarzenia, długą tradycją oraz obecnością królowej.
Dubai World Cup
Dubai, United Arab Emirates
Dubai World Cup to najbardziej prestiżowe wyścigi konne na świecie. Odbywają się raz w roku i trwają jeden dzień, w trakcie którego dżokeje ścigają się w ośmiu wyścigach. Przy okazji Dubai World Cup można zobaczyć najpiękniejsze konie z całego świata, a także oczywiście najzdolniejszych dżokejów. Do Dubaju zjeżdżają wtedy tłumnie również hodowcy, handlarze oraz po prostu miłośnicy koni.The Grand National
Melbourne Cup
Melbourne, Australia
Największy w Australii doroczny wyścig konny rozgrywany w pierwszy wtorek listopada (dzień ten jest świętem publicznym, dniem wolnym od pracy) w stanie Wiktoria. Wyścig jest bardzo popularnym wydarzeniem w całej Australii. Gromadzi on na stadionie ponad 110 tysięcy widzów, a życie w całej Australii zamiera na chwilę podczas samego 3 minutowego biegu.
Mając taka wiedzę, na temat wyścigów konnych i obecność Toru Służewiec pod samym nosem, postanowiliśmy urządzić sobie prawdziwy dzień w stylu Ascot. Dziś masz ostatnia szansę w tym roku, by zobaczyć wyścigi na żywo. Dokładnie o godzinie 16, w Warszawie, na Torze Służewiec. Musisz tam być!
Sukienki: Viola Piekut
Kapelusze: Lallu Chic
Buty i akcesoria: Kazar
Biżuteria: Swarovski
Fryzyry: Marta Frankowicz
Make-up: Miss Catwalk
zdjęcia* RiE