Latem wszystkie siły i myśli kierujemy w stronę widoków za oknem, a miasto (na szczęście!) wychodzi nam naprzeciw. Warszawa w plenerze ma do zaoferowania nie tylko koncerty czy jogę na świeżym powietrzu, ale również pływalnie, teatr plenerowy czy nawet grill.
DACH TOWARZYSKI: joga na tarasie, koncerty i sesje zdjęciowe
Dach Towarzyski znajdziecie na szczycie kamienicy przy ulicy Foksal 3/5. Jest to spora przestrzeń przemyślana jako miejsce spotkań nawiązujące do Klubu Towarzyskiego (mieszczącego się w tymże budynku w dwudziestoleciu międzywojennym). Latem praktycznie codziennie odbywają się tam warsztaty jogi, koncerty czy sesje zdjęciowe, ponieważ widok z tego miejsca jednocześnie uspokaja i zapiera dech w piersiach: lekki cień dookoła zapewniają okalające okoliczne dachy kamienic korony drzew, a horyzont budują szczyty wieżowców z centrum i śródmieścia. Wszędzie słychać śpiew ptaków, a godzinę można spokojnie sprawdzać na rysującym się niedaleko Pałacu Kultury.
Dach Towarzyski ma swój profil na Facebooku, gdzie informuje o kolejnych atrakcjach, do których można dołączyć. Oprócz jogi i koncertów ostatnio można było tam oglądać zaćmienie księżyca oraz zorganizowano wspólne opalanie.
KONCERTY CHOPINOWSKIE W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH
Tradycja koncertów chopinowskich w warszawskich Łazienkach trwa już przez 59 lat. Pierwszy koncert odbył się tuż po zrekonstruowaniu pomnika Fryderyka Chopina w 1959 roku. Przez lata formuła koncertów się zmieniała (od wykonywania jednego utworu przez całą orkiestrę po słowno-muzyczny występ w towarzystwie aktorów recytujących poezję śpiewaną), aż osiągnął obecną formę znaną przede wszystkich jako interpretowanie utworów Chopina przez różnych fortepianistów z całego świata. Koncerty odbywają się w Łazienkach Królewskich w każdą niedzielę o g. 12:00 i 16:00, a wstęp na nie jest bezpłatny. Sezon koncertowy zwykle trwa od połowy maja do końca września. Nie trzeba się nigdzie rejestrować ani zapisywać – wystarczy przyjść.
ODKRYTE BASENY – gdzie się wykąpać pod gołym niebem?
Odkryte baseny można znaleźć w prawie każdej dzielnicy Warszawy – zazwyczaj usytuowane są w parkach (park Szczęśliwiecki, Park Kultury w Powsinie, park Moczydło), ale również funkcjonują jako autonomiczne ośrodki (Baseny Kora, Baseny Wał Miedzeszyński, Baseny w Ośrodku „Inflandzka”). Są to miejsca dostępne dla każdego – zależnie od konkretnej lokalizacji, w niektórych można jedynie się wykąpać, a w innych oferta jest rozszerzona o zjeżdżalnie, brodziki i atrakcje dla dzieci. Warszawskie odkryte baseny w pełni letniego sezonu są otwarte codziennie, a wstęp na nie waha się od 5 do 20 zł za bilet.
Teatr na ulicy i Kino Plenerowe
Kino Plenerowe to polska odpowiedź na znane z amerykańskiej popkultury kino samochodowe. Darmowe pokazy filmowe odbywają się na terenie całego kraju, a w Warszawie można je latem spotkać na terenie większości parków, większych parkingów, ośrodków kultury czy nawet na podjazdach restauracji. W tych miejscach po zmroku pojawiają się dziesiątki składanych leżaków ustawionych pod olbrzymim ekranem. Kino pod chmurką otwiera się nieregularnie w różnych dzielnicach Warszawy, ale na Facebooku @filmowastolica znajdziecie w miarę zaktualizowany harmonogram pokazów w całym mieście.
Jeżeli natomiast jesteście wielbicielami teatru, to wybierzcie się w ciągu dnia na plac Konstytucji, gdzie od lat w wakacje swoje spektakle wystawia na świeżym powietrzu Teatr Polonia lub na pod siedzibę Och-Teatru. W obu miejscach przedstawienia są grane przez większość sierpnia i zaczynają się o godzinie 17. Szczegółowy harmonogram przedstawień znajdziecie na profilach na Facebooku obu teatrów.
Wozownia Bar – miejski grill na podwórku
Wozownia Bar to zdecydowanie najmodniejsze miejsce tego sezonu towarzyskiego. Znajduje się na terenie starej (dwustuletniej!) wozowni nieopodal placu Trzech Krzyży. Powstało z prostej idei powrotu do podwórkowej kultury jedzenia i picia. Stary parking dostał zaadoptowany na ogródek, fundamenty przedwojennej oficyny zakwitły polnymi kwiatami i warzywami w skrzynkach (można je również kupić), a z boku stoi grill. Szklanek z lemoniadą nie dekoruje się słomkami, tylko polnymi kwiatami. To miejsce wygląda jakby istniało tam od zawsze, a nie dopiero się otworzyło, ponieważ właściciele maksymalnie wykorzystali naturalną przestrzeń tego miejsca, zostawiając jej niedoskonały, acz uroczy rys.
Wozownia: na Placu Trzech Krzyży 16 (wejście od Nowego Światu 1) i jest czynna codziennie od godziny 16 do 2 w nocy.