Róże i truskawki w czekoladzie to idealny zestaw na Walentynki, zgodzicie się? A co powiecie na truskawki marynowane w likierze z dzikiej róży, pokryte gęstą, gorzką czekoladą i obtoczone w lekko słonych fistaszkach? Chyba nie posądzicie nas o walentynkową szablonowość!
Owoce marynowane i konserwowane w spirytusie lub likierach mają długą tradycję – są bardzo popularne we Francji oraz innych krajach południowych. Wykorzystywane są nie tylko w deserach takich jak istnie królewskie truskawki à la Romanoff, ale też jako przysmak do mięs czerwonych lub dziczyzny.
Moje walentynkowe truskawki zdecydowałam się zamarynować w likierze z dzikiej róży. Delikatny pudrowy posmak róży idealnie dopełnia aromatyczną świeżość truskawek. Wykorzystując likier do marynowania truskawek zamiast mocniejszych alkoholi typu wódka czy rum, mamy pewność, że alkohol będzie prawie niewyczuwalny, niezależnie od tego, ile czasu owoc spędzi w marynacie. Czas wpływa tylko na to, jak bardzo truskawki swoim wykwintnym smakiem mają uderzyć nam do głowy.
Owoce wsiąkają likier nawet po godzinie, pod warunkiem, że całkowicie zatopią się w tym trunku. Likier, który użyliśmy możemy śmiało przelać do karafki i delektować się uzyskanym w nim posmakiem truskawek. Jeżeli nie chcemy wykorzystywać dużej ilości likieru do marynaty, można dodać wodę w proporcji pół na pół – tak jak zrobiłam to ja. Po zamarynowaniu uzyskujemy pyszny schłodzony poncz, który na pewno przypadnie do gustu każdemu spragnionemu delikatnych uniesień.
Przygotowanie truskawek w likierze powinno iść w parze z przygotowaniem kameralnej domówki, bo przecież tym, co dobre trzeba się dzielić! Pamiętajmy, że walentynkowy dzień jest ALL ABOUT LOVE.
Truskawki nasiąknięte likierem w czekoladzie
Składniki
- 12 szt. truskawki
- likier o smaku dzikiej róży
- 1 tabliczka białej czekolady
- 1 tabliczka gorzkiej czekolady
- dodatki do obtaczania: fistaszki, orzechy, wiórki kokosowe
Przygotowanie
- Truskawki myjemy i odsączamy z wody. Wkładamy do pojemnika lub słoika. Zalewamy truskawki likierem.
- Odstawiamy do lodówki na czas od 1 do 24 godzin w zależności od tego, jak mocno nasączone mają być alkoholem.
- Zamarynowane truskawki wyciągamy z lodówki i dokładnie osuszamy. Bardzo ważne, by owoce były całkowicie suche. Zostawiamy na około pół godziny, by ocieplić truskawki do temperatury pokojowej.
- W międzyczasie przygotowujemy białą i gorzką czekoladę, rozpuszczając ją w kąpieli wodnej. Umieszczamy szklaną miskę nad garnkiem z gorącą wodą, do szklanej miski dodajemy połamaną czekoladę. Uważamy, aby nie przekraczać temperatury 46ºC i nie zwarzyć czekolady oraz aby naczynie z czekoladą nie dotykało lustra wrzącej wody.
- Jeśli chcemy, by czekolada miała ładny połysk, a jej konsystencja była bardziej zwarta, to należy ją utemperować. Temperowanie czekolady polega na podgrzewaniu i schładzaniu czekolady do odpowiednich, ściśle ustalonych temperatur, dzięki czemu masło kakaowe w czekoladzie krystalizuje się w kontrolowany sposób. Utemperowana czekolada jest o wiele bardziej plastyczna, szybko osiada na owocach i ma piękny połysk.
- Przed pokryciem truskawek czekoladą przygotowujemy dodatki, którymi chcemy obtoczyć owoce. Kroimy orzechy, migdały lub fistaszki i wsypujemy je do oddzielnych miseczek.
- Trzymając za szypułki, maczamy truskawki w lekko ostygłej czekoladzie. Czekamy, aż nadmiar czekolady spłynie.
- Obtaczamy truskawki w orzechach oraz innych dodatkach.
- Wkładamy na minimum 30 minut do lodówki. Przez ten czas czekolada powinna całkowicie zastygnąć.
- Tak przygotowane truskawki przechowywane pod przykryciem w lodówce, zachowają świeżość przez maksymalnie 3 dni. Bon appétit!
zdjęciai wideo* RiE