Tort wątróbkowy nie jest zwykłym tortem. Z tortem łączy go tylko nazwa i ładny wygląd. Z doświadczenia wiem, że w Polsce taka odmiana tortu nie jest zbyt często spotykana. Można nawet powiedzieć, że przepis migrował do Polski ze wschodu. Kiedy bym go nie robiła, zawsze wywołuje zaskoczenie u gości.
U mnie w domu rodzinnym nie obchodziło się żadnego święta bez tego dania, a weekend, kiedy mama go robiła, od razu przekształcał się w święto. Tak przyrządzona wątróbka z prostego dania przekształca się w wysmakowaną przekąskę. Powiem więcej, że nie zdradzając sekretu przygotowania, nikt nie mógł domyśleć się z czego jest zrobiony ten tort. Dlatego jak macie kogoś kto nie lubi wątróbki, to danie jest w stanie to zmienić.
Klastyczną wersją tortu wątróbkowego jest tort przesmarowany majonezem z czosnkiem. Dla tych, którzy sumiennie kontrolują swój dzienny limit kalorii proponuję zamiast majonezu z czosnkiem zrobić domowe tzatziki, lub pikantną pastę dyniową. Możemy dopasować smak tortu do swoich upodobań eksperymentując z jego wypełnieniem. Usmażone placki można przełożyć zasmażoną marchewką, czy pieczarkowym nadzieniem. Do tortu też pasują wszystkie ostre i pikantne dodatki, np. marynowane pieczarki czy papryka.
Tort wątróbkowy
Składniki
- 1 kg wątróbki najlepiej cielęca lub z kurczaka
- 1 duża cebula
- 2 szklanki mleka
- 2 szklanki mąki
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- 4 jajka surowe
- sól i pieprz do smaku
- smalec do smażenia
- 2 jajka na twardo
- 1 szklanka majonezu
- 3 ząbki czosnku
- szczypiorek
- marynowane pieczarki
Przygotowanie
- Wątróbkę i cebulę mielimy lub blendujemy. Dodajemy jajka, mleko, mąkę i proszek do pieczenia. Solimy i mieszamy. Ciasto powinno przypominać ciasto naleśnikowe, tylko trochę gęściejsze.
- Rozgrzewamy patelnię. Smarujemy smalcem i smażymy jak naleśniki. Usmażone placki muszą wystygnąć.
- W osobnym naczyniu dwa roztarte ząbki czosnku mieszamy z majonezem. Upieczone placki przekładamy masą majonezową, górę tortu też nią smarujemy. Gotowy tort chowamy do lodówki na kilka godzin (a najlepiej na całą noc). Po wyciagnięciu z lodówki posypujemy startym jajkiem na twardo i ozdabiamy szczypiorkiem i marynowanymi pieczarkami. Podajemy.
zdjęcia* RiE