Przyznam się szczerze, że dopiero dwa lata temu tak naprawdę polubiłam i zaczęłam piec tarty. Zresztą bardzo rzadko przystępuję do wypieków. Uwielbiam swoją ukochaną czekoladę, a jak mam wybór miedzy zjedzeniem kawałka ciasta czy pizzy, to ciasto nie ma żadnych szans.
Pamiętam jak lata temu chciałam upiec tartę jabłkową. Byłam rozczarowana i zestresowana robieniem ciasta, które kruszyło się i nie równomiernie rozkładało na blaszce. Nie mówiąc o tym, że przypiekło się od spodu, było bardzo suche i twarde. Po tej nieudanej próbie, jak już decydowałam się na tartę, to nie była ona na słodko (tylko wytrawna wersja), a zamiast ciasta kruchego używałam kupione w sklepie ciasto po francusku. Nie powiem, że szybka i łatwa alternatywa mi nie pasowała czy nie smakowała.
Powodem, dlaczego podjęłam się następnej próby zrobienia tarty, był przepis na jedwabistą tatrę cytrynową. Cytrynowy krem na pewno nie zdążyłby upiec się na cieście francuskim i byłby zbyt ciężki. Ale oglądając zdjęcia i czytając przepis nabrałam takiego smaku, że wzięłam się do roboty.
Przeszukałam Internet żeby znaleźć podpowiedzi jak zrobić idealne ciasto na tatrę.
Nie żałuje poświęconego czasu, bo tarta udała się za pierwszym razem, ciasto lekko się rozwałkowało i idealnie ułożyło się na blaszce.
Od tego czasu upiekłam nie jedną tartę. Na słodko czy na słono smakuje zawsze fantastycznie, a kruche ciasto pozwała na większe eksperymenty z jej zawartością. Wróciłam też do moich pierwszych prób z tartami czli do tarty jabłkowej, która razem ze śliwkową są moimi jesiennymi ulubieńcami.
Dziś chce podzielić się wskazówkami, których nigdy nie pomijam jak robię tarte. Stosując je, ciasto nie tylko smakuje, ale i wygląda jak z obrazka.
Co zrobić aby ciasto było idealne
- Bardzo ważnym składnikiem ciasta kruchego jest tłuszcz, dlatego trzeba zadbać, aby użyć masła dobrej jakości a nie margaryny.
- Przy ugniataniu ciasta trzeba pamiętać, że czym zimniejsze są jego składniki tym lepiej. Dlatego masło, wodę i wódkę wkładam na parę minut przed robieniem ciasta do zamrażalnika. Masło ma być bardzo dobrze schłodzone i twarde.
- Trzeba pamiętać, żeby dobrze przetrzeć mąkę, masło i cukier przed dodaniem wody. Żeby mi było łatwiej i szybciej to zrobić, a ciasto nie zdążyło się zanadto ogrzać od ciepła rąk, siekam masło w bardzo drobną kostkę.
- Najlepszym cukrem do ciasta kruchego jest drobny cukier do wypieków lub cukier puder.
- Ciasto kruche rozwałkowujemy od razu po ugnieceniu, kiedy jest jeszcze elastyczne.
- Żeby ciasto przy rozwałkowaniu kleiło się do powierzchni wkładam go pomiędzy dwa listki papieru do pieczenia i rozwałkowuję go do odpowiedniego rozmiaru.
- Razem z papierem wkładam do lodówki by schłodziło się. Po wyciągnięciu ciasta z lodówki łatwiej go za pomaca tego samego papieru włożyć do formy.
- Przed pieczeniem ciasto trzeba dobrze schłodzić. Ale czym ciasto jest zimniejsze tym twardsze i przy wyłożeniu go do formy może łamać się i pękać. Dlatego wkładam ciasto tylko na 5-10 min do lodówki, po czym wyciągam i układam w formę. Ułożone ciasto wkładam z powrotem do lodówki jeszcze na około 30 min. Czasami wkładam go do zamrażalnika, jeżeli bardzo się spieszę.
- Aby ciasto nie wybrzuszało się podczas pieczenia i spód tarty zachował taki kształt, jaki nadam mu w foremce, nakłuwam je w kilku miejscach widelcem, przykrywam papierem do pieczenia i obciążam na przykład ziarnami fasoli. W taki sposób podpiekam tartę około 15-20 minut. Następnie zdejmuję obciążenie i piekę sam spód jeszcze 5-15 minut aż się zarumieni albo wypełniam danym farszem i piekę przez tyle czasu ile jest podany w przepisie.
Tarta jabłkowa z karmelem
Składniki
Ciasto
- 2 ½ szkl. mąki
- 225 g masła
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka soli
- ⅓ szkl. lodowatej wody
- 1 łyżka lodowatej wódki
Nadzienie jabłkowe
- 5 dużych obranych jabłek z wyciętymi gniazdami nasiennymi, pokrojonych na średniej grubości cząstki
- łyżeczka cynamonu zmielonego
- szczypta goździków zmielonych
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżki soku z cytryny
- karmel
- 1 jajko roztrzepane z łyżką mleka do posmarowania
Przygotowanie
Ciasto
- Mąkę przesiewamy przez sito. Dadajemy cukier i sol. Mieszamy. Siekamy drobno masło i przecieramy z mąką. Po przetarciu dodajemy skórkę z cytryny, wodę i wódkę i energicznie zagniatamy ciasto. Formujemy kulę, rozwałkowujemy do odpowiedniego rozmiaru i wkładamy do lodówki na ok. 30 min.
- Nagrzewamy piekarnik do 190 ºC.
- Wyciągamy z lodówki ciasto i wykładamy nim formę. Całość ciasta równomiernie nakłuwamy widelcem.
- W misce mieszamy pocięte jabłka z cukrem, cynamonem i goździkami. Wykładamy jabłka na ciasto i polewamy karmelem.
- Pieczemy tatrę na 190 ºC przez około 45 minut.
zdjęcia* RiE