Kuchnia włoska jest powszechnie uwielbiana. Czy mogłoby być inaczej, wzbogaciła nasze życie o pizzę i pastę. Mieszanka pysznego ciasta, soczystych składników i aromatycznych ziół sprawia, że każde danie włoskiej kuchni jest odbierane na bis. Tak jest i w przypadku ravioli. Niby przypominają nasze pierogi, ale połączenie włoskich smaków w ravioli sprawia, że sięgamy po więcej.
Na zimne dni proponujemy syte szpinakowe ravioli z nietypowym ciastem dyniowym doprawione topionym masłem ze szczypiorkiem. Na pewno nie jedna gospodyni ma jeszcze w swoich zimowych zapasach kawałeczek zamrożonej dyni. Aromatyczny i pożywny obiad w postaci ravioli, będzie idealnym powodem do jej wykorzystania.
Szpinakowe ravioli z ciastem dyniowym
porcje: 6
Składniki
Ciasto
- 200 g mąki
- 1 jajko
- 2 żółtka
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- ½ łyżeczka soli
- 200 g purée z dyni
Farsz
- 200 g szpinaku – świeży lub mrożony
- 250 g ricotta
- 1 szalotka
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki soku z cytryny
- ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie
Purée z dyni
- Dynię kroimy na duże kawałki razem ze skorupą. Odrzucamy środek z pestkami. Kawałki dyni układamy na blasze do pieczenia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200° C i zapiekamy do miękkości (maksymalnie przez 1 godzinę). Łyżką wybieramy miąższ ze skorupy, zawijamy go w ściereczkę, mocno wyciskamy cały sok. Odsączoną, suchą dynię miksujemy blenderem na purée.
Ciasto
- Mąkę przesiewamy na stolnicę, solimy. Robimy wgłębienie, w które wbijamy jajka i żółtko. Zagniatamy ciasto dodając oliwę z oliwek i purée z dyni. Formujemy kulę z ciasta, zawijamy w ściereczkę i odstawiamy na 1 godzinę. Po tym czasie ciasto odpocznie i znacznie nabierze miękkości.
Farsz
- Mrożony szpinak rozmrażamy i odsączamy z nadmiaru wody. Analogicznie postępujemy ze świeżymi listkami (kroimy je jednak na mniejsze części, a na patelni rozgrzewamy dodatkowo łyżkę oliwy).
- Na patelni rozgrzewamy oliwę, podsmażamy na niej drobno posiekaną szalotkę i czosnek. Dodajemy szpinak, doprawiamy solą, pieprzem i gałką. Ostudzamy i dodajemy ricottę. W razie konieczności doprawiamy.
Ravioli
- Ciasto dzielimy na 4 części, każdą rozwałkowujemy wałkiem na bardzo cienki placek na posypanej mąką stolnicy. Układamy po łyżeczce nadzienia w odstępach 2-3 cm od siebie. Przykrywamy drugą połową ciasta, palcami dociskamy przestrzenie pomiędzy nadzieniem, radełkiem lub nożem wycinamy kwadraty z ciasta, z farszem znajdującym się w centrum. Zagotowujemy osoloną wodę, wkładamy porcję ravioli i gotujemy przez około 4 minuty, aż będą miękkie, ale nierozgotowane.
- W międzyczasie roztapiamy kilka łyżek masła na patelni i dodajemy garść posiekanego szczypiorku. Ravioli wyjmujemy łyżką cedzakową i wkładamy na patelnię z masłem, mieszamy, podgrzewamy, posypujemy świeżo zmielonym pieprzem i doprawiamy solą. Wykładamy na talerz i posypujemy tartym Parmezanem.
zdjęcia* Kristina-Maria Zozulia