Świeży, bardzo łagodny w smaku, niskokaloryczny i łatwy do zrobienia. Uwielbiany indyjski przysmak – ser paneer to połączenie mleka i cytryny. Jest gotowy do spożycia już po 2-3 godzinach po uformowaniu.
Delikatny twarożek jest pyszny już sam w sobie. W kuchni indyjskiej wykorzystuje się go w większości jako dodatek do tradycyjnych dań takich jak paneer tikka masala, palak paneer, rasmalai, kitchari panir… Świetnie smakuje w formie przekąski, pokrojony w kostkę i podsmażony na maśle klarowanym.
Smak paneeru można urozmaicić przyprawami i ziołami. Wystarczy dodać je po odsączeniu grudek, podczas formowania sera. Może on być czosnkowy, z ostrą papryką, lub z czarnuszką – tak jak w dzisiejszym przepisie. Można też odbiec od tradycyjnych indyjskich smaków i dodać, np. suszoną żurawinę czy oliwki i zioła włoskie.
Ser paneer poddaje się każdej obróbce. Ma konsystencję, która się nie rozpuszcza, dlatego idealnie nadaje się do smażenia, grillowania, marynowania i piklowania. Można go zmiksować na plastyczną masę, z której da się uformować różne kształty.
Paneer ma bardzo wysoką zawartość białka oraz potasu przy bardzo małej liczbie kalorii. Oprócz tego, przygotowując paneer mamy danie zero waste. Serwatka, która uzyskujemy po odcedzeniu sera jest pyszna i zawiera mnóstwo substancji odżywczych. Można ją wykorzystać zamiast wody do gotowania zup i sosów. Można gotować na niej ryż i kaszy lub dodać do wypieków.
Trzeba pamiętać, że do wyrobu paneeru nie nadaje się mleko UHT. Właściwy efekt pozwoli uzyskać jedynie mleko surowe. Takie mleko możemy kupić u rolnika lub w jednym z mlekomatów, które funkcjonują w dużych miastach na terenie niemal całego kraju.
Z 1 litra mleka uzyskamy tym sposobem około 150 gramów sera. Chcąc otrzymać więcej, można dodać do mleka jogurt naturalny.
Ser paneer
Składniki
- 2 l mleka najlepiej pełnotłustego
- 2 łyżki soku z cytryny
Przygotowanie
- Mleko wlewamy do garnka i podgrzewamy, od czasu do czasu mieszając, aby się nie przypaliło. Kiedy mleko zacznie się gotować, zmniejszamy ogień i powoli, wciąż mieszając, dodajemy sok z cytryny.
- Pod wpływem kwasu mleko zacznie się ścinać, mieszamy do momentu, kiedy pod warstwą sera będzie widoczna klarowna żółta serwatka.
- Garnek odstawiamy z ognia. Kiedy zawartość garnka trochę przestygnie, odcedzamy ser przez bawełnianą szmatkę i zawinięty płuczemy pod zimną wodą dla pozbycia się smaku cytryny.
- Odciskamy płyn i zostawiamy ser przyciśnięty czymś ciężkim na dwie, trzy godziny.
zdjęcia* RiE