Każdy z nas ma swoje wstydliwe sekrety. Dziś nadszedł czas by wyjawić jeden z nich: w czasach studenckich uwielbiałam zupki chińskie. Nie wiedziałam wtedy dwóch rzeczy, po pierwsze, że są niezdrowe i są jednym z najczęściej spotykanych dań typu fast food na świecie i po drugie, że ramen – japońskie danie było ich pierwowzorem. Gdybym to wiedziała, na moim stole królował by właśnie ramen, a nie zupka chińska z torebki.
Dla tych którzy nie poznali jeszcze tego dania, spieszę wyjaśnić, że ramen to japońskie danie składające się zazwyczaj z rosołu i makaronu. W zależności od receptury znajdziecie w nim ryby i owoce morza, mięso wieprzowe i drobiowe, warzywa, wodorosty, gotowane na twardo jajka, nasiona sezamu. Czyli to taki nasz rosół tylko na bogato.
Dziś mam przyjemność przedstawić Wam autorski przepis Tomasza Pawluska, szefa kuchni kieleckiej restauracji Żółty Słoń na ramen. Dajcie koniecznie znać czy ta wersja zupy Wam posmakowała.
Ramen z kaczki od Tomasza Pawluska
Składniki
- 1 szt. świeża kaczka
- 1 kg krewetek pancerze obrane krewetki możemy również wykorzystać do ramenu
- 1 szt. świeża papryka chilli
- 1 szt. trawy cytrynowej
- ⅓ szt. świeżej papryki w 3 kolorach po 1/3 sztuki może być też jeden kolor, wtedy używamy ¾ lub całą jeżeli jest mniejsza
- 1 szt. limonka
- 1 główka czosnku
- 4 łyżki sosu sojowego
- 1 pęczek kolendry
- 2 łyżki oleju sezamowego
- 250 g łopatki wieprzowej
- 2 szt. jajko
- 50 g glonów wakame lub innych
- grzybki orientalne takie jakie dostaniecie w sklepie
- szczypior do posypania
- 150 g makaronu ramen
- sól
- pieprz
Przygotowanie
- Kaczkę dzielimy na cztery lub więcej elementów i nastawiamy w zimnej wodzie (ok. 4 litry). Do wywaru dorzucamy pancerze krewetek, trawę cytrynową, pognieciony czosnek, delikatnie solimy i pieprzymy. Całość gotujemy koło 12 godzin na bardzo wolnym ogniu aż powstanie mocno ciemny wywar. Wywar należy przecedzić przez sito i nastawić ponownie.
- Łopatkę wieprzową kroimy w drobne, wąskie paski i marynujemy w sosie sojowym. Na rozgrzaną patelnie, wlewamy olej sezamowy i smażymy zamarynowane mięso dość szybko, tak żeby nie stwardniało. Możemy dorzucić pokrojone lub całe grzybki, doprawiamy solą i pieprzem jeżeli będzie niesłone.
- Jajka gotujemy na twardo.
- Paprykę kroimy w paski i powtarzamy czynność jak z mięsem z łopatki. Przesmażoną dodajemy do zupy i gotujemy do pół godziny. Możemy też dodać resztę pokrojonych i przesmażonych grzybów.
- Całość doprawiamy limonką, solą, sosem sojowym, pokrojonym drobno czosnkiem. Osobno gotujemy makaron zgodnie z opisem na opakowaniu. Możemy podać zupę osobno, makaron osobno lub połączone razem. Na górę kładziemy smażoną łopatkę z grzybami, jajko na twardo i namoczone wcześniej glony. Całość posypujemy szczypiorkiem i papryczką chillli jeśli ktoś lubi na ostro.
zdjęcia*RiE