Nie musisz jechać aż do Czech, żeby zasmakować pysznego hovězí guláš – gulaszu wołowego ze świeżym i mięciutkim knedlikiem drożdżowym. Wystarczy, że odwiedzisz Bernard, wrocławską restaurację, która czerpie inspiracje z tradycji kuchni czeskiej.
Gulasz wołowy w ciemnym, gęstym sosie może nie znajduje się po zdrowej stronie mocy, ale na pewno nie powstrzymasz się od tego, aby raz po raz sięgać po kawałeczki knedlika i maczać go w gulaszu. Powiemy więcej, będziesz nim dokładnie czyścić talerzyk z ostatniej kropli. Po prostu niebo w gębie.
Nasi czytelnicy nie muszą nawet wybierać się do Wrocławia. Zdobyliśmy dla Was, od Mateusza Tomaszewskiego – szefa kuchni restauracji Bernard, przepis na prawdziwy, tradycyjny gulasz czeski. Dodatkowo sprawdźcie, jak krok po kroku przygotować na parze knedliki drożdżowe.
Nasza recenzja: Bernard – czeski klimat w sercu Wrocławia
Piwny gulasz wołowy po czesku
Składniki
- 1 kg wołowiny bez kości
- 300 g cebuli
- 200 ml czerwonego wina
- 200 ml jasnego piwa
- 1 l bulionu wołowego
- 50 g zasmażki
- 2 łyżki mąki pszennej
- olej sól, pieprz ziarnisty, ziele angielski, liść laurowy
Przygotowanie
- Kroimy mięso w kostkę wielkości 2×2 cm. Cebule obieramy i również kroimy w drobną kostkę. Ziele angielskie, liść laurowy i pieprz w ziarnach zawijamy w małą ściereczkę, zawiązujemy i wkładamy do wysokiego garnka, w którym będziemy gotować gulasz.
- Przyprawiamy mięso solą i pieprzem, zalewamy małą ilością oleju i mieszamy, nacierając je przyprawami. Następnie mocno rozgrzewamy patelnię, na której jest olej. Rozdzielamy mięso na dwie części i smażymy pierwszą, aż do uzyskania intensywnie brązowego koloru. Pod koniec smażenia oprószamy mięso niewielką ilością mąki pszennej i jeszcze chwilę smażymy. Usmażoną wołowinę przekładamy do głębokiego garnka. W przypadku przygotowywania większej ilości potrawy, należy pamiętać o smażeniu mięsa w kilku partiach. Mięso podczas smażenia nie powinno puścić soków, należy je smażyć na dużym ogniu, na dobrze rozgrzanej patelni.
- Patelnię po usmażeniu mięsa zalewamy czerwonym winem i gotujemy. Dokładnie usuwamy wszystkie przypalone elementy z naczynia. Gotujemy do zredukowania wina o połowę. Przelewamy do garnka z gulaszem.
- Podsmażamy cebulę na oleju na żółty kolor i dodajemy do wołowiny. Wlewamy bulion wołowy, 100 ml piwa i gotujemy na małym ogniu przez około 1,5 godziny. Podczas gotowania zwracamy uwagę na odparowanie wody, w razie potrzeby dolewamy trochę bulionu.
- Gdy mięso zrobi się miękkie, odcedzamy je na sicie od sosu. Sos gotujemy w osobnym garnku, doprawiamy w razie potrzeby solą i pieprzem. Zagęszczamy zasmażką i gotujemy. Następnie dolewamy 100 ml piwa i odstawiamy. W ostatnim etapie łączymy mięso z sosem.
Knedliki drożdżowe
Składniki
- 1 kg mąki pszennej
- 0,25 l mleka 3 2%
- 4 jajka
- 200 g masła
- 50 g drożdży
- 40 g cukru
- 1 płaska łyżka soli
Przygotowanie
- Przesiewamy mąkę przez sito i rozbijamy 4 jajka do osobnego naczynia. Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 52°C i po nagrzaniu wyłączamy.
- Podgrzewamy mleko do temperatury około 40°Następnie ręcznie lub w maszynie do wyrabiania ciasta mieszamy razem wszystkie składniki. Ciasto przekładamy do dużej, metalowej miski, wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pozostawiamy do wyrośnięcia przez 40 min.
- W tym czasie ciasto zwiększy swoja objętość co najmniej dwukrotnie. Wyjmujemy z piekarnika, lekko mieszamy ręka, po czym formujemy knedliki po 150 g każdy. Układamy je na wysmarowanej tłuszczem blaszce i wstawiamy ponownie do piekarnika ustawionego na temperaturę 50°. Zostawiamy do wyrośnięcia, około 30 min. Knedliki gotujemy tradycyjnie w garnku z sitkiem przez około 15 min.
- Piwny gulasz podajemy z knedlikiem drożdżowym.
zdjęcia* Wrocław od kuchni