Obecnie podróżować z psem możemy wszędzie i wszystkim: metrem, samolotem, promem. Nie mówiąc już, jak łatwo jest przekonać czworonoga do samochodu. Im częściej zabieramy ze sobą swojego pupila, tym łatwiej i bardziej naturalnie adaptuje się do różnych warunków. Dla większości z nas podróż z psem kojarzy się z dodatkowym obowiązkiem i niewygodą. Dla psa to stres emocjonalny. Jeżeli nie nastawimy się odpowiednio i nie przygotujemy do pierwszego wspólnego wyjazdu, może on być ostatnim. Szkoda, bo podróż z psem jest czymś fantastycznym, jeśli zrobisz to dobrze. O czym należy pamiętać podczas wspólnych wakacji i podróży z psem, by cieszyła zarówno nas, jak i naszego czworonoga?
Zacznij od zwiedzania swego miasta
Jeżeli pies z łatwością adaptuje się, a nawet lubi jeździć samochodem, to nie możemy mieć pewności, że podobnie zareaguje na transport publiczny. Wejście do tramwaju czy metra jest ogromnym stresem dla psa, szczególnie jeśli robi to pierwszy raz. Szum, dużo ludzi i mnóstwo rąk, które chcą pogłaskać pupila lub pociągnąć za ogon. Nie jest to komfortowa sytuacja ani dla psa, ani dla jego właściciela. Jednak do wszystkiego da się przyzwyczaić. Kilka przejażdżek tramwajem po pół godziny na pewno zahartuje Waszego pupila na dłuższą podróż pociągiem.
Nie zapomnij o kagańcu
Nawet jeśli Twój pies jest oazą spokoju i przyjaźni, pamiętaj że korzystając z transportu miejskiego masz obowiązek posiadania kagańca. Inaczej możesz być poproszony o opuszczenie autobusu czy tramwaju. Nie musisz go zakładać, ale powinien znajdować się w torebce lub plecaku. Założenie obroży i smyczy nie podlega dyskusji.
Zapewni fizyczną aktywność
Jeżeli planujesz dłuższą, kilkugodzinną podróż samochodem lub samolotem, znajdź czas, żeby zabrać swego psa na naprawdę długi spacer. Biegasz – jeszcze lepiej. Porzucaj mu piłkę lub patyka, wymęcz go jak najbardziej. Zmęczony pies to spokojny pies. Po dłuższej aktywności, pies prześpi całą drogę. Unikniesz sytuacji, w której co kilka minut pies liże Cię za uchem, byś otworzył mu okno, ciągnie Cię na przechadzkę czy domaga się uwagi współpasażerów.
Znajdź nocleg przyjazny psom
Na szczęście coraz więcej hoteli i obiektów turystycznych jest „pet friendly”, czyli oferują zakwaterowanie z czworonogiem. Takich miejsc możesz szukać za pomocą specjalnych stron, np. www.doginclusive.com czy www.bringfido.com.
Jeżeli masz swoje upatrzone i wymarzone miejsce na wyjazd, to nie zapomnij zadzwonić i zapytać, czy zwierzaki są mile widziane przez gospodarzy. Coraz więcej butikowych hoteli standardu lux nie ma problemu, aby przyjąć futrzanego gościa.
Jedziesz w podróż biznesową i wybierasz hotel w centrum miasta? Upewnij się, że w pobliżu są zielone zakątki, gdzie możesz wyprowadzić psa na dłuższy spacer przed dniem wypełnionym spotkaniami i obowiązkami.
Wyszykuj pupila do wyjazdu
Jeżeli masz aktywnego psa, a nie kanapowca, to istnieją szanse, że na co dzień nie jest on zbyt czysty i pachnący. Zabierając ze sobą psa do hotelu pamiętaj, że kąpiel przed wyjazdem jest obowiązkowa. To wyraz szacunku dla miejsca, w którym będziesz. Oprócz kąpieli, obowiązkowe jest też czesanie, bo właśnie wtedy wychodzi najwięcej sierści.
Nowe zapachy dla psa są niczym upominki z podróży – nie muszą podobać się każdemu i trudno oprzeć się pokusie wykupienia całego straganu. Kiedy Twój pies na wyjeździe postanowi wytarzać się w czymś bardzo aromatycznym, miej przy sobie suchy szampon. Przyda się też urządzenie do usuwania sierści, aby szybko przeczyścić samochód lub sofę w hotelu.
Packing list
Miska, a najlepiej dwie. Jedna na wodę, a druga na jedzenie. Karma, do której psiak jest przyzwyczajony na wypadek trudności z kupieniem jej na miejscu. Kilka litrów wody. Ilość uzależniona jest od masy naszego zwierzęcia i długości trasy, którą musimy pokonać. Nie zapomnij o kocyku lub klatce dla psów (jeżeli Twój pies jest do niej przyzwyczajony) oraz ulubionej zabawce. No i jednorazowe torebki na odchody i chusteczki, które na pewno przydadzą się do sprzątania po naszym pupilu.
Sprawdź stan zdrowia swojego psa
Upewnij się, że Twój pies ma ważne szczepienie przeciw wściekliźnie wpisane do książeczki zdrowia, jest odrobaczony i zabezpieczony przeciwko kleszczom. Zaobserwuj, czy pies jest aktywny i nic mu nie dolega. Jeżeli widzisz, że pies zachowuje się inaczej niż zwykle, odwiedź weterynarza. Dobry stan zdrowia psa pozwala na dłuższą podróż bez przeszkód.
Zabierz mini apteczkę
Apteczka dla psa powinna znajdować się w domu oraz w torbie podróżnej każdego właściciela czworonoga. Wypadek czy nawet niewielki uraz mogą wydarzyć się wszędzie, dlatego warto mieć ze sobą podstawowe materiały opatrunkowe i leki. Taką apteczkę można kupić w sklepach zoologicznych lub dołączyć potrzebne przedmioty i lekki do własnej apteczki domowej lub samochodowej.
Zaplanuj czas z psem
Niezależnie od miejsca docelowego, upewnij się, że oprócz obowiązkowych spacerów, zapewnisz swojemu psu także inne atrakcje. Jedziesz nad morze – sprawdź plaże, gdzie możesz zabrać ze sobą pieska. Zobaczysz, jakie ogromne szczęście daje mu hasanie po piasku i bawienie się w wodzie. Możecie podziwiać starówki miast lub zjeść razem pyszny obiad. Na szczęście nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej „dog friendly”, a możliwości spędzenia wspólnego czasu są nieograniczone.
Podłącz GPSa
Zgubić psa na wyjeździe to scenariusz rodem z koszmaru. Nowe miejsca budzą w psach zwierzęcą ciekawość i instynkty, szczególnie jeżeli jedziecie w bardziej dzikie tereny. Czasem przez głupotę możemy puścić psa luzem w nieznanym parku czy lesie. Podłączając aplikacje GPS zawsze możemy z łatwością zlokalizować czworonożnego uciekiniera.
Paszport, poproszę
Wybierając się w dalszą podróż czy za granicę trzeba pamiętać o dokumentach zwierzaka. Paszport, książeczka zdrowia i chip są podstawą. Nie zapomnij o aktualizacji danych w psim paszporcie i sprawdzeniu wymogów wywozu zwierząt do danego kraju.