Pet Nat w polskim wydaniu, czyli wina naturalnie musujące od winnicy Dwór Sanna

“Nowe to tylko dobrze zapomniane stare” jak najbardziej tłumaczy fenomen Pet Nat ostatniej dekady. Ten lekko zadziorny styl wina wyślizgnął się z kuluarów czysto winiarskich i oczywiście absolutnie naturalnie zawrócił w głowie bananowej młodzieży oraz trendsetteram. Nic dziwnego Pet Nat to wyjątkowo żywe wino, można powiedzieć, że nawet trochę nieprzewidywalne. To na czym polega jego wyjątkowość?

Czym jest Pat Nat?

Pet Nat, czyli “pétillant naturel” z francuskiego znaczy naturalne musowanie. Sam termin zrobił się ostatnio dość popularny, chociaż to jedna z najstarszych metod produkcji win musujących wyprzedzająca metodę szampańską o 200 lat. Styl Pat Nat powstał na południu Francji i nazywany jest również „méthode ancestral”, czyli metodą pradawną. 

Metoda Pet Nat

Swoja nieprzewidywalność Pet Nat zawdzięcza kraftowej metodzie, którą od tej szampańskiej odróżnia to, że nie czekamy z nim z zabutelkowaniem do drugiej fermentacji. Pierwotna fermentacja alkoholowa kończy się w szczelnie zamkniętej butelce i właśnie stąd biorą się całkowicie naturalne bąbelki. 

Metoda ta jest trudna, wymaga bardzo dobrej jakości wina bazowego, a efekty nadal są nieprzewidywalne zwłaszcza w tych produkowanych w niekonwencjonalnych winnicach, w których stosuje się minimum interwencji w proces tworzenia wina.  

Pet Nat winnicy Dwór Sanna

Winnica Dworu Sanna założona została w maju 2012 roku przez małżeństwo Elżbietę i Dariusza Nizio. Położona jest w północno-zachodniej części Roztocza pośród wąwozów, łąk i lasów w Wierzchowiskach Drugich (60 km od Lublina i 80 km od Zamościa. Znajduje się w miejscowości Wierzchowiska Drugie, w dolinie Roztocza, na Wyżynie Lubelskiej. W Dworze Sanna uprawia się obecnie kilka odmian, w tym m.in. solarisa, seyval blanc, johannitera, muscarisa i regenta. Winnica od kilku lat flirtuje z uprawami ekologicznymi, powoli wkraczają także na pole winiarstwa biodynamicznego, czemu sprzyjają m.in. kręcące się tu konie, kozy i owce.

Johanniter Pat Nat

Pomarańczowy Johanniter – wino, które swój wyjątkowy kolor zawdzięcza dwutygodniowej maceracji całych gron i braku filtracji. Aromaty brzoskwini, marakui oraz lekko wyczuwalny smak ziemi wskazują na pochodzenie wina, czyli Roztocze. Lekko musujące i taniczne. Idealnie spisze się jako kompan ryb, białych mięs i sałatek. To wino wygrało nagrodę brązowego korka w konkursie Polskie Korki 2019!

Regent Rose Pet Nat 

Dwór Sanna Regent Pet Nat to różowe, wytrawne wino ze szczepu Regent. Wino wytwarzane metodą tradycyjną czyli fermentacji w butelce. Jasnoczerwona barwa z refleksami grantu. W nosie pełne aromatów wiśni, rabarbaru, truskawki, żurawin i czerwonej porzeczki. W smaku pełne, bogate z wyczuwalnymi bąbelkami i korzenno-pestkowym finiszem. Idealne do ryb, czerwonych mięs i kaczki.

ZdjęciaMateriały prasowe 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RiE World | Lifestyle & Entertaining Tips

A Women’s Lifestyle Magazine. Your Expert in Effortless Entertaining, Inspiring Living and all things Beautiful & Delicious!
ZOBACZ TAKŻE
Jak zorganizować pracę w domu, żeby nie pochłonęła nam każdej wolnej chwili?
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Nie przegap naszych nowych przepisów i najciekawszych artykułów.