Pak choi nazywany inaczej kapustą chińską uważane jest za jedno z najzdrowszych warzyw na świecie. Kapusta pak choi ta jak nazwa sugeruje pochodzi z Azji i jest składnikiem wielu orientalnych dań. Chińczycy uprawiają ją od niemal 1,5 tysiąca lat, traktując kapustę jako warzywo na każdą okazję.
Ten rodzaj kapusty wyróżnia się spośród pozostałych gatunków. Jest uformowany w rozetę z podłużnych, luźno osadzonych liści. Soczysta i chrupiąca końcówka łodygi jest biała, natomiast większa część wydłużonego liścia jest intensywnie zielona.
Kapusta Pak Choi wyśmienicie smakuje w wielu daniach warzywnych i mięsnych. Można ją spożywać gotowaną czy w formie surowej. Jej walory smakowe oraz wartości odżywcze docenili również nasi szefowie kuchni, smakosze oraz dietetycy. Ale czy wiesz, że to niezwykle smaczne warzywo można również wyhodować na balkonie lub w ogródku przy niewielkim wysiłku? Podpowiadamy jak to zrobić i dlaczego warto spróbować hodować kapustę pak choi.
Warunki uprawy kapusty pak choi
Kapusta pak choi nie lubi zbyt wysokich temperatur. Optymalna to 18℃. Jeśli temperatura przekracza powyżej 23℃ roślina spowalnia swój wzrost. Natomiast roślina nie jest wrażliwa na kilkustopniowe przymrozki i dobrze rośnie w temperaturze 13–16 ℃, co pozwala na prowadzenie zbiorów aż do października. Z uwagi na warunki klimatyczne zalecany jest wczesno wiosenny oraz jesienny termin uprawy.
Ze względu na to, że pak choi posiada dość krótki okres wegetacji, warzywo powinno być uprawiane na glebie żyznej, próchniczej, bogatej w składniki pokarmowe. W czasie tworzenia rozety liściowej, kapusta musi mieć też zapewnione stale wilgotne podłoże, gdyż jej wymagania wodne są w tym okresie bardzo wysokie. Można znaleźć odmiany które będą rosły również w wysokich temperaturach, ale żadna z odmian nie przetrwa suszy. Warto również pamiętać że podlewamy roślinę przy ziemi i unikamy podlewanie po liściach aby uchronić warzywo od chorób grzybowych.
Kapusta pak choi uprawia się z nasion z siewu bezpośredniego, bądź z rozsady w rozstawie 25 x 25 cm. Czas od wschodu nasion do zbiorów trwa od 5 do 8 tygodni w zależności od odmiany. Można również zebrać „baby” pak choi po 4-5 tygodniach od wschodów nasion jak osiągnie około 15-20 cm wysokości. Zbiór na wczesnym etapie ma swoje zalety. Młodsza kapusta ma delikatniejszy smak oraz dostarcza więcej składników odżywczych. Zbierając mniejszą kapustę możemy sadzonki posadzić bliżej siebie, a to znaczy więcej pak choi na m2. Oraz skracając okres wegetacji możemy zwiększyć ilość zbiorów w sezonie.
Jak zbierać Pak Choi?
Najlepiej zbierać rośliny rano, wtedy roślina jest najbardziej soczysta. Kapustę pak choi ścinamy przy ziemi. W taki sposób uzyskamy całą główkę do wykorzystania, ale roślina już nie wypuści nowych liści z pozostałych w ziemi korzeni. Jeśli macie parę sadzonek, można również zbierać pojedyncze liście. Zbieramy podobnie jak jarmuż, obcinając zewnętrzne starsze liście tak z 1 cm od nasady, pozostawiając środek do wzrostu. W taki sposób będziecie korzystać z rośliny zaczynając od kwietnia aż do sierpnia, aż pak choi zakwitnie.
Jak przechowywać kapustę chińską?
Przy przechowywaniu pak choi trzeba pamiętać, że wysoka temperatura wpływa negatywnie na jej smak. W domu przy odpowiednim przechowywaniu w lodówce, kapusta może zachować świeżość nawet do tygodnia. Najlepszym sposobem jest potraktować kapustę pak choi jak świeżo ścięte kwiaty. Do kubka lub szklanki nalewamy na dno odrobinę wody i wkładamy kapustę przyciętą końcówką do wody. Wstawiamy do lodówki i zmieniamy wodę co drugi dzień. W ten sposób pak choi będzie świeża przez cały tydzień.
Właściwości odżywcze i lecznicze pak choi
Kapusta pak choi uważana jest za jedno z najzdrowszych warzyw na świecie. Jest bardzo bogatym źródłem substancji odżywczych spowalniających procesy starzenia się organizmu – przede wszystkim witamin A, B, C, K, wapnia, magnezu, sodu, fluoru, żelaza, potasu, fosforu. Jest również źródłem glukozynolanów, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. [1]
Pak choi posiada również składniki odżywcze, które wspomagają działanie przeciwzapalne. Należą do nich tłuszcze omega-3 oraz kwas alfa-linolenowy. [2]
Pak choi zawiera istotne minerały pomagające w obniżaniu ciśnienia. Ma ponadto niską zawartość sodu i jest jednocześnie bogatym źródłem potasu i wapnia, które odgrywają znaczącą rolę w regulowaniu ciśnienia. [3]
Pak choi to świetne źródło błonnika. W połączeniu z niską kalorycznością (jedna szklanka posiekanej, surowej kapusty chińskiej to zaledwie 9 kalorii), to idealne warzywo podczas diety odchudzającej. [4,5]
Źródła:
- [1] NaturalNews
- [2] WorldsHealthiestFoods
- [3] NaturalNews
- [4] LiveStrong
- [5] FitDay