Kalatea Okrągłolistną (Calathea Orbifolia) to wyjątkowa tropikalna piękność o falujących okrągłych liściach, z niezwykle ozdobnym wybarwieniem. Ich zieloną i błyszczącą powierzchnię przecinają srebrno-zielone pasy. Kalatea okrągłolistna idealnie wpisuje się w klimat zarówno nowoczesnych jak i tradycyjnych wnętrz. Jej uprawa nie należy jednak do łatwych. W warunkach domowych roślina potrafi dorosnąć nawet do 1 metra wysokości, stanowiąc wyjątkową ozdobą w wielu mieszkaniach i domach osób, które odkryli dla siebie sekret jak z powodzeniem uprawiać kalateę okrągłolistną.
O Kalatei Okrągłolistnej zaczęłam marzyć od momentu jak pierwszy raz zobaczyłam zdjęcie tej tropikalnej piękności na Pintereście. Pomimo wielu ostrzeżeń, że rośliny te stanowią wyzwanie oraz licznych opowieściach o niepowodzeniu przy ich uprawie, postanowiłam mimo wszystko spróbować. Po ponad roku uprawy i stracie jednej rośliny, pielęgnację Kalatei mogę podsumować w jednym zdaniu: “Czym mniej staramy się ją uszczęśliwić tym lepiej jej się powodzi”. Nie znaczy to, że nie powinniśmy zapoznać się i zapewnić jej odpowiednie warunki uprawy takie jak stanowisko, podlewanie, podłoże. Te podstawowe wymagania znajdziecie z łatwością w Internacie. Tutaj chcę Wam przytoczyć moje spostrzeżenia i rady jak nie tylko nie stracić swoją kalateę, ale utrzymać jej liście w domowych warunkach tak samo pięknymi jak w dzień kiedy ją kupiliście.
Poniżej opisałam Wam w punktach najważniejsze zasady pielęgnacji kalatei. Jeśli przeczytacie uważnie to zauważycie, że większość z nich mówi o tym czego lepiej unikać przy pielęgnacji tej rośliny niż dokłada Wam przy niej pracy.
Jak z powodzeniem uprawiać kalateę okrągłolistną?
- Po kupieniu nowej kalatei lepiej ją nie przesadzać. Bardzo dobrze rośnie w podłożu i plastikowych doniczkach, w których była kupiona. Jeśli jest taka potrzeba to przynajmniej odczekać z 3 tygodniu dopóki roślina adaptuje się do domowych warunków.
- Kalatea powinna mieć stale umiarkowanie wilgotne podłoże. Lepiej podlewać obficie (woda powinna wyciekać z otworów odpływowych w dnie doniczki), niż często i mało. Podlewany, kiedy miernik wilgotności podłoża wskazuje 4-5.
- Podlewamy wyłącznie woda filtrowana lub destylowana. Podlewając wodą z kranu na liściach kalatei zaczną pojawiać się suche brązowe plany.
- Woda, którą podlewamy powinna być pokojowej temperatury, w żadnym wypadku zimna. Kalatea podlana zimną wodą okaże swoje niezadowolenie żółknięciem liści.
- Podlewamy przy ziemi. Uważamy przy podlewaniu na młode liście, które wychodząc z ziemi są skręcone w rurki, aby woda nie trafiła do ich środka.
- Nawozimy oszczędnie. Używamy nawozów organicznych, zmniejszając o połowę dawkę zalecaną przez producenta. Unikamy w wypadku kalatei nawozów mineralnych. Zima całkowicie przestajemy nawozić. Przenawożenie jest jednym z powodów dla czego u kalatei pojawiają się brązowe plamy na liściach.
- Wysoka wilgotność powietrza jest podstawą aby z powodzeniem uprawiać kalateę. Optymalna wilgotność dla kalatei to 65-75%. W pomieszczeniu w którym jest poniżej 50% krawędzi liści kalatei zaczną usychać.
- Nie zraszamy liście kalatei. Zraszanie nie podniesie skutecznie poziomu wilgotności powietrza, a może narobić więcej szkody.
- Najlepiej kalatea czuje się w pomieszczeniu o temperaturze 22-25. Będzie “rosła” w pomieszczeniach z temperaturą 17-19 C, ale nie będzie z tego zadowolona. Im wyższa temperatura, tym większa powinna być wilgotność powietrza.
- Nie trzymamy kalatei w miejscu gdzie mogą być przeciągi. Nawet otwarte zimą w pobliżu katlei okno może zaszkodzić roślinie.