Na blog „Kameralna” trafiłam jakiś czas temu szukając artykułów o fotografowaniu. Tematyka bloga spodobała mi się do tego stopnia, że stałam się jego regularną czytelniczką. Co mnie przyciągnęło? Oczywiście wartościowe treści o celebracji życia. Autorka Dorota Zalepa tak jak ja stara się żyć świadomie i doskonali się w tematyce slow life, slow fashion. Podoba mi się jej zaangażowanie w bloga: sama pisze, robi fajne zdjęcia i do tego prowadzi dialog ze swoimi czytelnikami. Zachęcam do przeczytania wywiadu z Dorotą.
Jestem bardzo ciekawa jak powstawał pomysł na bloga i jego nazwę? Czy jego tematyka i grupa odbiorców była z góry ustalona, czy wszystko rozwijało się wraz z blogiem?
Nazwa „Kameralna” odzwierciedla moje podejście do wielu kwestii. Nie lubię epatować swoją sobą, markami, kocham kameralne spotkania i wnętrza, dlatego chciałam stworzyć miejsce w sieci, gdzie Czytelnicy czuliby się swobodnie, jak na kawie u dobrej znajomej. Nie miałam z góry ustalonej grupy docelowej, ani szczegółowego planu działania, choć w cyklu blogowym – Kulisy Blogowania namawiam młodszych stażem blogerów, by przyjrzeli się swojej grupie docelowej. Od początku byłam nastawiona na ciężką pracę, co na pewnym etapie blogowania zaowocowało. Tematyka ewoluowała z czasem, a blog pomału zaczął się profesjonalizować.
Jakie są Twoje ulubione tematy na blogu a jakie lubią Twoi czytelnicy?
Czytelnicy uwielbiają tematy dotyczące uważnego życia, celebrowania chwil, szczęścia, ale także tematy związane z budowaniem własnego stylu i garderoby na miarę własnych potrzeb. Gdy zapytałam ich, która kategoria mogłaby zniknąć z bloga, większość jednoznacznie odpowiedziała, że żadna. Myślę, że ta różnorodność jest ciekawa, choć nadal scala je tematyka slow, do której zaliczam slow life, slow fashion, slow beauty, slow food. Każda z tych dziedzin jest dla mnie jednakowoż ważna w życiu prywatnym.
Czy według Ciebie blog może być jedynie pasją, czy może też pomysłem na siebie i dochodowym biznesem?
Kiedyś napisałam post na blogu, który wzbudził ciekawą dyskusję w komentarzach – „Czy do blogowania potrzebna jest pasja?”. Uważam, że nie musimy zakładać bloga z pasji, możemy potraktować go jako sposób na biznes. Pasja może narodzić się po drodze i wtedy pomaga wytrwać w kryzysowych momentach rozwoju bloga. W artykule podałam przykład sportu, który przez wiele lat był moim zawodem. Nie poszłam na treningi z pasji, ale zostałam niejako przymuszona do trenowania przez moich rodziców. Jednak w trakcie zdobywania kolejnych szczebli kariery sportowej, narodził się duch rywalizacji i pasja, która pozwoliła sięgać po najwyższe trofea. Należy pamiętać, że pasja to jedno, ale by blog, lub jakakolwiek inna działalność, zaczął się rozwijać, należy w niego włożyć ogromną ilość pracy. Musimy w pełni się zaangażować.
Czy masz jakieś wskazówki dla początkujących blogerek? Co jest najważniejsze w prowadzeniu Twojego bloga? Jakie są Twoje priorytety?
Zakładając bloga musimy być przygotowani na to, że czeka nas sporo nauki. Warto poznać reguły rządzące blogosferą, sposoby promowania bloga w sieci, nauczyć się fotografii, rozwijać umiejętność pisania, tworzenia grafiki, podstaw HTML’a. Blogowanie to długotrwały proces, nie da się pójść na skróty, wymaga od nas dużego zaangażowania. Ważna jest regularność i nie dotyczy ona jedynie publikowania postów, ale także rozwijania społeczności w social mediach. Gdybym miała dać jedną radę początkującym blogerom powiedziałabym „Bądź cierpliwy i wytrwały w swoim dążeniu do celu. Do blogowego sukcesu dochodzi się latami.”
Oprócz powyższych niezwykle ważna jest dla mnie estetyka bloga. Nawet świetny post, podany w nieatrakcyjny sposób, nie wzbudzi dużego zainteresowania. Dlatego na blogu są prawie wyłącznie zdjęcia mojego autorstwa, ukazujące kawałek mojej osobistej przestrzeni. Przykładam też dużą wagę do oprawy graficznej – szablon, czcionki, układ tekstu, logo – są także ważnymi elementami, o których warto pamiętać.
Jakie są Pani plany na przyszłość związane z blogiem?
Przede wszystkim chcę w dalszym ciągu go rozwijać. W tym roku planuję kilka ciekawych projektów blogowych, do których będą mogli aktywnie włączyć się Czytelnicy. Uwielbiam takie wspólne akcje, dzięki którym możemy się bliżej poznać. Na blogu powstały m.in. projekty – Mędzyblogowy second -hand, Wymiana Książkowa, Fotograficzny Kalendarz Adwentowy ze zdjęć uczestników. W tym roku planuję coś zupełnie nowego i bardzo ekscytującego. Z drugiej strony jestem otwarta na to, co przyniesie życie i nie trzymam się sztywno moich założeń. Życie wiele razy pokazało mi, że to nie w kurczowym trzymaniu się celów, ale w otwartości na nadarzające się okazje tkwi sekret sukcesu.
zdjęcia* Kameralna