jajka na twardo i jajka na miękko

#HowTo: Jajka na twardo i jajka na miękko

Jak ich idealnie ugotować za każdym razem?

Gotowanie jajek wydawałoby się sprawą banalną. Czemu w takim razie w Internecie jest tyle tutoriali jak prawidłowo to zrobić? Sztuką jest nie tylko je ugotować, ale ugotować tak jak dokładnie lubimy. Znacie to rozczarowanie kiedy czekacie na idealnie ugotowane jajko na miękko do tostu z awokado z delikatnie lejącym się żółtkiem, a po ugotowaniu już nic się niestety nie wylewa. Jeżeli jesteście wielbicielami jajek i potraw z nich to na pewno zauważyliście, że zielona otoczka na przegotowanych na twardo jajkach nie tylko nie estetycznie wygląda. Przegotowane jajka na twardo też już nie smakują tak dobrze. Żółtko robi się za twarde prawie plastikowe nie wspominając już o gumowatym białku. To jak gotować jajka na twardo i jajka na miękko, żeby za każdym razem wyszły idealnie?

Najczęściej używaną metodą jest włożenie jajek do zimnej wody, doprowadzenie wody do zagotowanie się i gotowanie przez określony czas (5 min na miękko, 8 min na twardo, 9-10 min dla jajek na faszerowanie). Tej metody używałam jakiś czas i powiem Wam, że nawet z nastawionym timer nie zawsze wychodziły mi tak jak powinny. Przez dłuższy czas myślałam, że tak już po prostu z tymi delikatnymi jajkami jest. Dopóki nie trafiłam na inny sposób.

jajka na twardo i jajka na miękko

Ten sposób nie tylko rozwiązał problem z nieidealnie ugotowanymi jajkami, ale też wytłumaczył w czym mógł tkwić błąd w poprzedniej metodzie. Nigdy nie brałam pod uwagę w czym gotuje jajka. Garnki aluminiowe, ze stali szlachetnej, emaliowane czy żeliwne w różnym czasie doprowadzają wodę do wrzenia. Powiedzmy jeżeli gotujemy jajka w garnku żeliwnym, który potrzebuje o 2 minuty dłużej, żeby woda w nim zagotowała się niż garnek aluminiowy oraz utrzymuje potem temperaturę dłużej, to jest duża szansa że jajka będą przegotowane.

Dlatego często przy gotowaniu jajek na miękko jest zalecane gotowanie w gorącej wodzie. To po co nam dwa sposoby, jak można mieć jedna metodę która zapewnia idealnie ugotowane jajka w nasz ulubiony sposób za każdym razem?

jajka na twardo i jajka na miękko

Jaj ugotować idealnie jajka na twardo i jajka na miękko w jednym garnku?

Można nie przejmować się gotowaniem jednego lub dwóch jajek na śniadanie. Ale jeżeli szykujesz domową imprezę i potrzebujesz urgować większą ilość za jednym razem do różnych dań to bezwzględnie musisz zapoznać się z tą metodą. Szczególnie przed świętami Wielkanocnymi gdzie jajko króluje na stole na różne sposoby. Są to proste kroki, które zapewnią Ci, że za jednym gotowaniem uzyskasz idealne jajka na miękko i na twardo.

Do garnka wlewamy wodę wystarczająco aby całkowicie pokryła tą ilość jajek co mamy zamiar gotować. Czekamy, aż woda zacznie wrzeć.

Zmniejszamy temperaturę i delikatnie za pomocą sitka wkładany jajka do wody. Zmniejszać temperaturę do minimum przed wkładaniem zapewni, że jajka nie będą podskakiwać w wodzie uderzając się o siebie i pękać. Po włożeniu wszystkich jajek podkręcamy z powrotem temperaturę.

Uwaga! Jajka na pół godziny przed gotowaniem wyciągamy z lodówki aby na skutek szoku termicznego nie popękały.

Od razu włączamy Timer i gotujemy odpowiednio do tego jakie jajka chcemy uzyskać. Niżej opis jakie jajka uzyskamy w zależności od ich czasu gotowania:

6 minut: Lekko miękkie białko i lejące się żółtko. Takie jajka jest idealnie do podanie w skorupce.

6 ½ minut: Ścięte białko i lekko lejące się żółtko. Mój ulubiony typ. Idealny do tostu z awokado czy budda bowl.

8 minut: Miękkie żółtko, ale które już się nie rozlewa.

10 minut: Wczesne stadium jajka na twardo z odrobiną miękkości w samym centrum żółtka.

12 minut: jajko na twardo z delikatnie ściętym żółtkiem.

14 minut: jajka na twardo z całkowicie ściętym żółtkiem, ale nieprzegotowane. Idealne do wykorzystania na jajka faszerowane.

Jak tylko jajka zaczynają się gotować, przygotowujemy im lodową kąpiel. To jest drugi bardzo ważny krok żeby jajka wyszły tak jak potrzebujemy. Po prostu po upłynięciu 6 minut, 8, 12, czy 14 wyciągamy sitkiem pojedynczo jajka i wkładamy do wody z lodem. W taki sposób:

  • Ugotujemy jajka na miękko i twardo za jednym razem.
  • Zapewnimy, że jajka od razu przestaną gotować się. Podstawiając je w tym samym garnku pod zimną wodę nie jest dobrym rozwiązaniem. Tak jak pisałam wcześniej czas utrzymania temperatury w zależności od gatunku garnka rożni się. Aby ochłodzić niektóre potrzebujemy trochę czasu i dużo zimnej lecącej z kranu wody.
  • W taki sposób schłodzone jajka obierają się bez błędnie.
jajka na twardo i jajka na miękko

Jak długo można przechowywać jajka ugotowane na twardo?

Jajka ugotowane na twardo, ale nieodebrane mogą leżeć w lodówce do tygodnia czasu. Obrane jajka najlepiej spożyć w przeciągu 3 dni.

Ugotowane jajka przechowujemy zawsze w środku lodówki, nie na drzwiach.

Co zrobić, żeby jajka na twardo łatwo się obierały ze skorupki?

Jeszcze jeden dylemat związany z jajkami! Jak by sobie pomoc aby ułatwić obieranie „opornych” jaj ugotowanych na twardo? Sól, soda, ocet? Na szczęście metoda którą Wam opisałam wyżej, a dokładnie włożenie od razu po wyciagnięciu jajek do kąpieli z lodu, najskuteczniej zapewnia bezbolesne usuniecie skorupki. Co pamaga:

  • Schłodzić jajka w kąpieli z lodu od razu po ugotowaniu.
  • Obierać pod lejącą się lekko ciepłą wodą.
  • Zaczynać obierać od grubszej strony gdzie zawsze tworzy się bąbelek powietrza.
  • Najlepiej obierać jajka jak wystygną. Jajka ugotowane, które leżały przez jakiś czas w lodówce obierają się już znacznie gorzej.

Idealnie ugorowane jajka na twardo i jajka na miękko

Poznaj niezawodny sposób na idealne ugotowane jajka na twardo i jajka na miękko za każdym razem w tym samym garnku! Oraz sprawdź co zrobić, żeby jajka na twardo łatwo się obierały ze skorupki.
Prep Time5 mins
Cook Time14 mins
19 mins
keywords: easter recipe, hard boiled eggs, jajka, jajka faszerowane, jajka na miekko, jajka na twardo, przepisy wielkanocne, soft boiled eggs
porcje: 6

Składniki

  • 6 jajek

Przygotowanie

  • Do garnka wlewamy wodę wystarczająco aby całkowicie pokryła tą ilość jajek co mamy zamiar gotować. Czekamy, aż woda zacznie wrzeć.
  • Zmniejszamy temperaturę i delikatnie za pomocą sitka wkładany jajka do wody. Zmniejszać temperaturę do minimum przed wkładaniem zapewni, że jajka nie będą podskakiwać w wodzie uderzając się o siebie i pękać. Po włożeniu wszystkich jajek podkręcamy z powrotem temperaturę.
  • Uwaga! Jajka na pół godziny przed gotowaniem wyciągamy z lodówki aby na skutek szoku termicznego nie popękały.
  • Od razu włączamy Timer i gotujemy odpowiednio do tego jakie jajka chcemy uzyskać. 6 – 6 ½ minut: jajka na miękko; 8 minut: jajka na poł miękko; 12-14 minut jajka na twardo.
  • Jak tylko jajka zaczynają się gotować, przygotowujemy im lodową kąpiel. To jest drugi bardzo ważny krok żeby jajka wyszły tak jak potrzebujemy. Po prostu po upłynięciu 6 minut, 8, 12, czy 14 wyciągamy sitkiem pojedynczo jajka i wkładamy do wody z lodem.

Notes

Jajka na pół godziny przed gotowaniem wyciągamy z lodówki aby na skutek szoku termicznego nie popękały.

zdjęcia* RiE

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Oceń przepis




RiE World | Lifestyle & Entertaining Tips

A Women’s Lifestyle Magazine. Your Expert in Effortless Entertaining, Inspiring Living and all things Beautiful & Delicious!
ZOBACZ TAKŻE
Sałatka z jarmużem, grejpfrutem, awokado i pieczoną ciecierzycą z kokosami w sezamowo-cytrynowym sosie
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Nie przegap naszych nowych przepisów i najciekawszych artykułów.