Kaczka w kuchni polskiej jest daniem odświętnym. Zazwyczaj przygotowujemy ją na specjalne okazje w tradycyjny sposób, czyli zapiekamy całą kaczkę w piekarniku z jabłkami i różnymi dodatkami. Proces ten nie należy do najszybszych! Dobrze wypieczona, soczysta kaczka, z mięsem odchodzącym od kości musi mieć czas, aby się dobrze upiec.
Kiedy mowa o kaczce, warto podpatrzeć Francuzów, którzy znaleźli na nią trochę inny sposób. Zazwyczaj podają filety z kaczki, które przygotowują na różne sposoby (smażąc, piekąc czy stosując nowoczesną metodę „sous vide”). Soczyste, kruche filety z pyszną chrupiącą skórką wyróżniają się tym, że mięso zostaje delikatnie czerwone w środku. Filety po prostu rozpływają się w ustach. Są o wiele szybsze w przygotowaniu od całej kaczki.
Jeżeli właśnie dziś masz smak na kaczkę, to proponujemy Ci wypróbować przepis szefa kuchni Grzegorza Pomietło z wrocławskiej Art Restauracji. Oto w roli głównej: filet z kaczki w sosie miodowo-tymiankowym z dodatkiem jabłek podany z leniwą kluską. Jest wyśmienity!
Filet z kaczki w sosie miodowo-tymiankowym z dodatkiem jabłek podany z leniwą kluską
Składniki
- 150 g fileta z kaczki
- 100 g ziemniaków
- 50 g białego sera
- 1 jajko
- sól pieprz
- 10 ml miodu
- 30 g jabłka
- 30 ml śmietany
- 5 g tymianku
- 5 g czosnku
- 50 ml białego wina
- 50 g mąki
- 50 g masła
- 10 g cukru
Przygotowanie
- Fileta z kaczki obsmażamy od strony skóry około 5 minut, następnie marynujemy w ziołach. Wakujemy w wakum (specjalnym worku do wakowania mięsa i warzyw), gotujemy metodą sous vide w temperaturze 62° około 40 minut.
- “Sous vide” po francusku oznacza „w próżni” i polega na doprowadzeniu wnętrza szczelnie zamkniętych w plastikowe worki produktów do odpowiedniej temperatury przy pomocy gorącej, wodnej kąpieli. Gotową potrawę zamyka się w hermetycznych opakowaniach próżniowych i utrwala się poprzez pasteryzację.
- Więcej o metodzie “sous vide” możesz poczytać tutaj.
- Ziemniaki obieramy i myjemy, następnie gotujemy około 20 minut od momentu wrzenia wody. Odcedzamy i studzimy (rada: można ugotować je wcześniej). Mielimy ziemniaki, dodajemy ser i mąkę, następnie wyrabiamy masę ziemniaczaną i kroimy na małe kluseczki Gotujemy w osolonej wodzie do wypłynięcia, przed wydaniem podsmażamy na masełku.
- Cukier karmelizujemy, dodajemy pokrojone jabłka, tymianek i miód. Podlewamy winem i odparowujemy. Na końcu dodajemy śmietanę i przyprawiamy do smaku.
- Składamy danie ze wszystkich składników i wydajemy.
zdjęcia* RiE