Marzenia się spełniają! No bo jak inaczej mogłam pomyśleć, siedząc w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, słuchając prelekcji Clive’a Thompson’a, otwierającą Blog Forum Gdańsk. Przez wiele lat oglądałam prelekcje online, dlatego gdy z Zorianą dostałyśmy zaproszenie, poczułam wypieki na twarzy. I wielką satysfakcję! Bo nie dość, że Blog Forum Gdańsk to okazja posłuchania wspaniałych wykładów, to jeszcze możliwość poznania ludzi, których podziwiasz i obserwujesz z pozycji czytelnika. Nie chciałaby zanudzać Was moimi zachwytami, tylko przedstawić mini wnioski, jakie nasunęły mi się po tych dwóch intensywnych dniach. Mam nadzieję, że i Wam się przydadzą!
Co podarował mi Blog Forum Gdańsk?
Odpowiem banalnie: CZAS DLA SIEBIE I INSPIRACJĘ. Jestem dość sędziwym blogerem, moje 33 lata zobowiązują mnie, by tak napisać. Spędziłam dwa dni myśląc tylko o sobie i moich blogach. To tak jakbym wypiła koktajl sporządzony z radości, inspiracji i czasu tylko dla siebie! Czy może być coś lepszego, dla kogoś kto na co dzień, bardziej żyje dla innych niż dla siebie? Ten weekend w Gdańsku dał mi dystans i szerszą perspektywę, znów poczułam, że świat się przede mną otworzył. Tak! Wreszcie czuję, że wróciłam do formy!
Każda edycja ma temat przewodni, tym razem było to pytanie „CZY JESTEŚMY W STANIE ZMIENIĆ ŚWIAT NA LEPSZE?”. Cały świat pewnie nie, ale nasz mikro świat na pewno. W ogóle najważniejszą lekcją jaką wyniosłam z prelekcji, dyskusji przy kawie, było niewątpliwie to, że blogowanie, może nie zmienia świata, ale zdecydowanie zmienia nasze życie. Odkąd założyłam bloga, nieustannie się uczę i udoskonalam. Pewnie dlatego, jak zasugerował Clive Thompson, mam świadomość, że to co robię, jest oglądane i oceniane przez szerszą publiczność. Wiedząc to, staram się, by treści były bardziej wartościowe, zdjęcia lepsze technicznie itd. Niejednokrotnie prelegenci podkreślali, że tworzenie w internecie stało się dla nich nieustającą inspiracją do patrzenia w przyszłość, planowania i usprawniania bloga, a co za tym idzie także siebie.
Najlepsza prelekcja Blog Form Gdańsk to bezsprzecznie Paweł Tkaczyk i „STORY-TELLING? NIE, STORY-DOING!”. Dlaczego? Bo kazał mi się zastanowić po co jest moje pisanie? Czy mam coś czytelnika nauczyć, czy skłonić do działania, a może wywołać emocje? Wykład Pawła spełnił wszystkie 3 role i może ja też chciałabym po trochę wszystkiego. Bo wydaje mi się, że potrafię zarażać emocjami i moja przesadna wrażliwość, jak w życiu często przeszkadza to właśnie w pisaniu staje się zaletą. I wręczcie jako blogerka mam odwagę zostać przywódcą klanu. To co nas wyróżnia pośród tysięcy blogerów to nasza osobowość, to jak patrzymy na świat, jakie mamy doświadczenia. Trzeba mieć odwagę podążać za własnymi emocjami, wyrażać własne opinie, zamiast kopiować rzeszę ludzi, którą podziwiamy. To nasza perspektywna, powiedziana głośno, może zmienić zdanie innych, a co za tym idzie zmienić trochę ich świat.
Było tak wiele ciekawych wykładów, paneli i rozmów zakulisowych, tak wiele wiedzy, znanej mi już i dopiero co przyswojonej, że ciężko wszystko zapamiętać. Dlatego najważniejsze co można zrobić to zabierać ze sobą notatnik i pisać na bieżąco, wtedy nic nie umknie! W książce „Wielka magia” było stwierdzenie, które powtórzył na prelekcji Clive Thompson – w momencie kiedy wpadasz na jakiś genialny pomysł, miej w głowie to, że w tym momencie pomyślało o tym kilka osób. Sukces należy do tego osobnika, który pójdzie o krok dalej i TEN POMYSŁ WCIELI W ŻYCIE. Nie raz miałam pomysł na świetny post, ale w ferworze zajęć zostawiałam go na potem. Potem zazwyczaj nie istnieje. Masz pomysł, inspirację – zapisz to!
Bloger to INTERESUJĄCE ZWIERZE! I nie chodzi mi o lisa, barana czy pawia z raportu Natali Hatalskiej ( swoja drogą zachęcam do przeczytania raportu). Polska blogosfera, to nie tylko moda, polityka i uroda. Jest masa interesujących twórców piszących o każdej dziedzinie życia. Jedno nas wszystkich łączy: musimy mieć odwagę pokazać swoją pasję światu. Bo o biotechnologii czy astrofizyce też można pisać ciekawie…
Pozytywnie zaskoczył mnie panel o seniorach w sieci, prowadzony przez Arlenę Witt. Prelegenci – Jan Adamczyk, Bogusia Bartnik i Jaga Janik zarazili mnie swoją pozytywną energią! Ileż w ich wypowiedziach było zachwytu nad blogowaniem, ile pasji!!! ŚWIAT NIE JEST ZŁY, dla starszych osób, tylko trzeba się na niego otworzyć i nie wstydzić się, że nie wypada. Obejrzyjcie koniecznie ich panel na youtube!
HASŁA SĄ JAK MAJTKI (nie pokazuje się ich innym, nie zostawia na widoku i wypada co pewien czas zmieniać ) – jest to hasło- klucz przerażającej prezentacji Piotra Koniecznego z Niebezpiecznik.pl. Te 30 minut, w którym prelegent pokazał, jak łatwo włamać się do naszego komputera i ukraść nasze dane, była doskonałym przykładem, jak zbudować wykład, który pobudzi ludzi do działania. Podejrzewam, że większość słuchaczy pozmieniała swoje hasła!
Zamiast „Nigdy nie odbyła stosunku z Hitlerem” lepiej napisać „Nie przekonała się, czy naprawdę miał tylko jedno jądro”. Te słowa padły podczas wywiadu Konrada Kruczkowskiego z „Halo Ziemia” z wybitnym reportażystą i dziennikarzem Mariuszem Szczygłem. Czekałam na ten wywiad i nie zawiodłam się. Mariusz Szczygieł to osoba wyjątkowa, operująca słowem mistrzowsko, miałam nadzieję, że wiele wyciągnę z tej rozmowy i tak się stało, choć czuje mały niedosyt, bo chciałabym, żeby ta rozmowa trwała dłużej. Szczygieł zachęcił blogerów do pracowania nad warsztatem, pokazywania rzeczy banalnych w niebanalny sposób. Według niego najlepiej jak będziemy pisać, tak jak mówimy, bez zbędnej napinki. Najbardziej utkwiło mi zdanie: „ZAGĘSZCZANIE JEST WAŻNE”. Ze 100 zdań zróbcie jedno. JEDNO ZDANIE ZABRZMI MOCNO.”. I nad tym muszę popracować.
Nie wspomniałam o cudownych warsztatach ze Sławomirem Idziakiem i Patrycją Kosiarkiewicz, o stylowym Krzysztofie Gonciarzu i o zaangażowanym Księdzu Jacku Stryczku – to były równie przyjemne i inspirujące chwile. To potwierdza tylko to, że program Blog Forum Gdańsk obfitował w naprawdę ŚWIETNE PRELEKCJE I WARSZTATY. Zdecydowanie mam ochotę na więcej!
I jeszcze jedno COFFEDESK ROBI WYBITNIE DOBRĄ KAWĘ! Jeżeli masz bloga, wyślij zgłoszenie na następny BFG. Impreza jest sprawnie zorganizowana i nie mogę powiedzieć ani jednego, złego słowa o organizacji. Być tu to sama przyjemność. Nie myśl, że się nie uda bo to impreza dla znajomych, ja byłam tam pierwszy raz, jak połowa uczestników.
zdjęcia*: 2, 5, 6, 7, 8, 10 – Maciej Moskwa; 3, 4, 9 – Paweł Wyszomirski