Uwielbiam meksykańskie jedzenie! Podejrzewam, że w rozdziale Smaki Świata to właśnie jego odmian będzie najwiecej. Chciałabym zacząć od podstaw, czyli od sosu enchilada. Nie jest to cale danie tylko jego najważniejsza cześć, ale z racji tego, że dodaje tego sosu do innych potraw, a czasem potrafie go wyjadać łyżeczką nie dodając nic do niego, uważam, że zasluguje na specjalny post. Zazwyczaj przygotowuję potrójną ilość sosui dodaje do wszystkiego: do pizzy, burgerów, do sałatek, naczosów i kanapek. Mój brat polewa nim nawet już doprawianą pastę. Uwaga – jego smak jest uzależniający!
Nazwa Enchilada pochodzi od słowa enchilar co dosłownie oznacza „dodać paprykę chili”. Sos wychodzi pikantny, ale zawsze można dostosować ilość chili do naszej wytrzymałości. Bardziej pikantne, mniej, zależy tylko od Was.
Mieszkając w Stanach miałam przyjaciółkę, która pochodziła z Meksyku. Za każdym razem wpadając do niej do domu byłam częstowana Enchiladą. Kiedy przeprowadziłam się do Polski, zabrałam ze sobą przepis, którym dzisiaj się z Wami podzielę.
Przyznam się, że chciałam sobie trochę ułatwić zadanie i zamiast tłumaczyć i przepisać ten przepis, chciałam go znaleźć na którymś z polskich blogów kulinarnych i po prostu wkleić Wam linka. Sprawdziłam ok 15 różnych przypisów i każdy tak bardzo różnił się od mojego, że odpuściłam lenistwo.
Czerwony sos enchilada
Składniki:
● 1 średnia cebula
● 1/4 szklanki oleju
● 2 szklanki rosołu drobiowego (jak gotuję kurczaka do Enchiladas to ten rosół co zostaję dodaje do sosu)
● 100g pasty pomidorowej
● 1/4 szklanki mąki
● 1 łyżeczka granulowanego czosnku
● 1 łyżeczka chili
● 1 łyżeczka papryki słodkiej wędzonej (opcjonalnie)
● 2 łyżki papryki czerwonej ostrej
● 1 łyżeczka pieprzu
● 1/2 łyżeczki pieprz cayenne
● 1 łyżeczka oregano
● 2 łyżki kminu rzymskiego (nie mylić z kminkiem). Jest jednym z najważniejsyzch sladników sosu.
● 2 łyżeczki brązowego cukru
● 1 łyżeczka soli
Przygotowanie:
W średniej wielkości rondelku rozgrzewamy olej. Dodajemy drobno posiekaną cebulę i smażymy przez kilka minut do czasu, aż zacznie na krawędziach brązowieć (około 5 minut). W między czasie w miseczce mieszamy mąkę ze wszystkimi przyprawami. Dodajemy do oleju. Podsmażamy 2-3 minuty, cały czas mieszając. Dodajemy pastę pomidorową i rosół. Mieszamy. Całość gotujemy jeszcze jakieś 15 minut na małym ogniu. Jeżeli sos wychodzi za gesty, możemy dodać więcej rosołu.
zdjęcia* RiE