Gruzińskie chlebki chaczapuri to jeden z najbardziej popularnych przysmaków tego kraju. I chociaż nazwa dla nas brzmi egzotycznie jej znaczenie jest bardzo proste. „Chacza” znaczy ser, a „puri ” chleb (kojarzycie sobie indyjski chlebki „puri”?).
Nie ma na chaczapuri jednego uniwersalnego przepisu. Istnieje mnóstwo wersji w zależności od regionu. Chaczapuri adżarskie na przykład są formowane w kształcie łódeczki i zapiekane w środku z jajkiem. Chaczapuri megrelskie oprócz sera w środku ma też i na wierzchu. Niektórzy gruzińskie panie domu robią chaczapuri na cieście drożdżowym i wypiekają placki w piekarniku. W zachodniej części Gruzji robią ciasto na maconi, kwaśnym i rzadkim tradycyjnym gruzińskim jogurtem i dodają sodę jako rozruszać. W taki sposób powstają znane chaczapuri imeruli lub chaczapuri po imeretyński. Właśnie przepisem na tradycyjne chaczapuri imeruli chciałabym się z Wami podzielić.
Chaczapuri robią się bardzo szybko. W między czasie jak ciasto odpoczywa robimy nadzienie.
Tradycyjne chaczapuri imeruli są nadziewane serem o tej samej nazwie imeruli. Jest to młody tradycyjny gruziński ser, przypominający twaróg z którego robią potem najbardziej znany gruziński ser sulguni. Z racji tego, że termin ważności imeruli jest bardzo krótki, chaczapuri z niego wykonane możemy skosztować tylko w Gruzji.
Robiąc chaczapuri w domu możemy śmiało wykorzystywać sulguni nazywany też gruzińską mozzarellą. Jeżeli macie problem z zdobyciem sulguni w Polsce można go zamienić twardą mozzarellą. Do sulguni lub mozzarelli dodajemy trochę sera feta.
Ciasto z tego przepisu wychodzi bardzo miękkie. Tradycyjne maconi zamieniamy mieszanką kefiru i tłustej śmietany. Smażymy chaczapuri na suchej patelni. Chlebki wychodzą chrupiące z wierzchu i mięciutkie w środku z pysznym ciągnącym się serem. Koniecznie wypróbujcie.
Chaczapuri imeretyńskie
Składniki
Ciasto
- 300 g mąki
- 250 ml maconi lub 125 ml kefiru i 125 ml śmietany
- 1 łyżka cukru
- 1/2 łyżeczki sodu
- 1 łyżeczka soli
Nadzienie
- 300 g sulguni lub mozzarelli
- 100 g fety
- 30 g masła
- 2 ząbki czosnku
- sól do smaku
Przygotowanie
- W miseczce mieszamy razem maconi (kefir/śmietana), cukier, sodę i sól. Dobrze mieszamy i zostawiamy na 2-3 minuty aż zacznie się pienić.
- Dodajemy mąkę i mieszamy łyżką, aż cała mąka wchłonie płyn. Wyrabiamy podsypując mąkę od czasu do czasu, aż ciasto zacznie odchodzić od ręki i stanie się gładkie, ale nadal będzie miękkie.
- Wyrobione ciasto zostawiamy aby odpoczęło na 10-15 minut.
- W tym czasie przygotowujemy nadzienie. Sery trzemy na tarce i dokładnie ze sobą mieszamy. Można lekko posolić do smaku. Można też dodać odrobinę topionego masła z wyciśniętym ząbkiem czosnku. Chaczapuri będą jeszcze bardziej smaczne.
- Z nadzienia formujemy 4 kulki jednakowej wielkości. Na 160 g ciasta dodajemy 100g serowego nadzienia.
- Ciasto dzielimy na 4 równe części. Z każdej formujemy okrągły placek, pomagając sobie wałkiem. (Można z tej porcji zrobić tej 6 mniejszych chlebków).
- Na każdym placku kładziemy kulkę sera i zawijamy ciasto do góry tak jakbyśmy zawijały chinkali. Uformowane kule z nadzieniem jeszcze raz rozwałkowujemy na płaski placek.
- Chaczapuri smażymy na suchej patelni, po ok. 5 minut z każdej strony.
- Po upieczeniu, wierzch chaczapuri smarujemy masłem. Posypujemy posiekanym koperkiem i natką z pietruszki. Podajemy na ciepło z jogurtem.