Bieganie – kilka rad dla początkujących

Nie tak dawno podzieliłam się z Wami tekstem poświęconym akcji Biegnę, żeby Bartek mógł biegać, która to stała się dla mnie motywacją do tego, by zacząć biegać. Dziś chciałabym w skrócie opowiedzieć jak wyglądał mój pierwszy rok przygody z bieganiem, a konkretnie czego się przez ten czas nauczyłam.

Początki były dość trudne. Samo trenowanie nie przychodziło łatwo, a jeszcze wypadało orientować się w tej całej nowej nomenklaturze: boosty, buffy, żele, „życiówka”, „połówka” i tym podobnych. Do tego należało zapamiętać, że „maraton” to bieg na dystansie 42 kilometrów. Połowa tego dystansu to „ półmaraton” a wszystkie biegi, na krótszych dystansach mają swoje nazwy własne i „maratonami” nie są. Początkowo nie rozumiałam połowy z zasłyszanych konwersacji 😉

bieganie-kilka-rad-dla-poczatkujacych-02

Teraz jest troszkę lepiej. Treningi, mimo że nieregularne, sprawiają więcej przyjemności a i w podstawowych pojęciach już się orientuję. Tym samym, jeśli wśród naszych czytelniczek są dziewczyny rozpoczynające tę przygodę, to postaram się Wam to ułatwić i  co nieco podpowiedzieć.

bieganie-kilka-rad-dla-poczatkujacych-09

Buty

To rzecz najistotniejsza w całym biegowym asortymencie. Dobrze dobrane obuwie biegowe, zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji a także zwiększy komfort biegania. Dlatego, chociaż w tym jednym przypadku, warto zainwestować „kilka” złotówek więcej.

Moje buty to model: Adidas Questar Boost W. Dobre dla początkujących i bardziej zaawansowanych biegaczek. Podeszwa środkowa jest wyposażona w system Boost, który zapewnia stały zwrot energii, a także Torsion System, który wspiera środkową część stopy. To się przydaje na przykład w sytuacji gdy wbiegniemy stopą na wystający korzeń drzewa. Ochroni to śródstopie przed pęknięciem, o które wcale nie trudno w takich momentach. Ten model buta posiada podeszwę zewnętrzną adiWEAR, która zwiększa wytrzymałość obuwia.

bieganie-kilka-rad-dla-poczatkujacych-03 

Buff

Bardzo fajny rodzaj wielofunkcyjnej chusty. Może służyć jako czapka, opaska na głowę a także szalik. To taki „must have” na jesienno-zimowe bieganie.

bieganie-kilka-rad-dla-poczatkujacych-07

Odzież termoaktywna

To odzież, uszyta ze specjalnie zaprojektowanej dzianiny syntetycznej, która sprawnie odprowadza pot i pozostaje sucha. Co fajne, nie trzeba na nią wydawać majątku, bo można ją dostać w niskich cenach w wielu popularnych marketach. Koszulki termoaktywne bywają też załączane do pakietów startowych w niektórych biegach. Na zdjęciach widzicie moje ulubione koszulki biegowe: „Biegnę, żeby Bartek mógł biegać”, „II Półmaraton Kielecki” oraz koszulka biegowa Crivit.

bieganie-kilka-rad-dla-poczatkujacych-08

Skarpety kompresyjne

Przydają się, gdy zaczynamy biegać dłuższe dystanse. Ja osobiście zakładam, gdy biegnę 10km i dalej. Skarpety te mają na celu : zwiększenie wydolności krążenia, zmniejszenie tętna podczas wysiłku, lepszy metabolizm mięśni oraz zwiększenie maksymalnej mocy mięśni podczas wysiłku.

bieganie-kilka-rad-dla-poczatkujacych-05

Zegarek biegowy

To bardzo przydatny gadżet, jeśli chcemy mierzyć odległość, czas trwania treningu, ilość spalonych kalorii. Jeśli biegamy po mieście i zdarza nam się zatrzymywać na przykład na pasach, to taki zegarek bardzo ułatwia życie. Jeden klik i trening zatrzymany. Kolejny klik i kontynuujemy trening. Jest to dużo prostsze niż wyciąganie telefonu z kieszonki.

Model którego ja używam to Polar M400. Jestem z niego zadowolona. Jeszcze mnie nie zawiódł.

I na sam koniec jeszcze takie słowo zachęty. Na kilka dni przed „startem”, biegacze wprowadzają dietę węglowodanową. Makarony i pizze można pochłaniać w dużych ilościach. To jeden z wielu plusów biegania. Gorąco zachęcam!

bieganie-kilka-rad-dla-poczatkujacych-04

zdjęcia* Ada z Sudio66 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RiE World | Lifestyle & Entertaining Tips

A Women’s Lifestyle Magazine. Your Expert in Effortless Entertaining, Inspiring Living and all things Beautiful & Delicious!