Dla nas ośmiornica jest przysmakiem. Często zamawiamy ją w restauracjach, lub kupujemy ugotowaną i zamarynowaną w supermarketach. W takich krajach jak Portugalia, Grecja czy Hiszpania ośmiornica nie jest produktem egzotycznym, dość często gotuje się w domu, a jej przygotowanie nie wywołuje masy pytań. Jak oczyścić, czy będzie miękka czy twarda, jak długo gotować i z czym podawać? Prawda jest taka, że trzymając się do kilku prostych i właściwych wskazówek bardzo łatwo ośmiornicę przygotować i delektować się jej delikatnym mięsem. Dziś przygotowałyśmy dla Was instrukcje jak przyszykować ośmiornicę do gotowania, oraz chcemy zaprezentować jeden z ulubionych przepisów na aromatyczną ośmiornicę.
Oczyszczanie ośmiornicy
Mrożona ośmiornica jest w zasadzie już wypatroszona i oczyszczona. Czasem trzeba tylko usunąć część pomiędzy głową a mackami gdzie znajdują się oczy oraz cieniutką przezroczystą błonkę z wewnętrznej strony worka.
Świeża wymaga więcej uwagi. W tym wideo jest pokazane jak najlepiej to zrobić.
„Skruszanie” mięsa ośmiornicy
Obtłuczenie ośmiornicy ma sens tylko wtedy gdy mamy świeżo złowioną ośmiornicę (prosto z morza) lub do tej pory nie mrożoną. Robimy to np. wałkiem lub uderzamy nią samą o blat stołu lub tak jak robią rybacy w Grecji czy Hiszpanii „na gorąco” po połowach o skałę nabrzeżną czy inny skalny murek. W domu odtłaczamy trzymając za głowę ośmiornicę i uderzając kilkakrotnie mackami o blat stołu. Jeśli ośmiornica wcześniej była mrożona nie trzeba tego robić. Samo mrożenie „rozerwało” już siatkę włókien i skruszyło je.
Suszenie ośmiornicy
Suszenie ośmiornicy jest następnym etapem. W Grecji w nie jednej przybrzeżnej tawernie można zobaczyć suszące się na sznurkach ośmiornice. W naszych domowych warunkach, trzeba pamiętać tylko o tym, żeby nigdy zimnej ośmiornicy nie wkładać do gorącej wody. Najlepiej godzinę lub dwie przed gotowaniem, wynieść ją na balkon lub taras i zostawić by mięso wygrzało się na słońcu. Jak nie ma takiej możliwości to po prostu wyciągnąć z lodówki i zaczekać, żeby ośmiornica uzyskała temperaturę pokojowa.
Zanurzanie we wrzątku
„Przestraszenie” ośmiornicy (asustar el pulpo) czyli trzykrotne zanurzanie surowej ośmiornicy we wrzącej wodzie to jeden ze sposobów praktykowany w Hiszpanii, żeby sprawić, aby jej mięso było będzie miękkie.
Ośmiornicę przed właściwym gotowaniem trzeba zanurzyć kilka razy w gotującej się wodzie by zwinęły jej się macki. Chwytając tuszkę ośmiornicy zanurzamy kilkakrotnie końcówki macek w gotującej się wodzie. Za każdym razem coraz głębiej. Zanurzamy w gotującej się wodzie na ok. 3-5 sekundy i ponownie wyciągamy. Po kolejnych kilku sekundach ośmiornicę ponownie zanurzamy nieco głębiej w gotującej się wodzie i po 3-5 sek. znów wyciągamy. Tak powtarzamy 4 razy aż w końcu zanurzamy ośmiornicę całkowicie we wrzątku. Następnie gotujemy na średnim ogniu do miękkości ok.45 minut do 1 godziny. Czas gotowania zależy tu od wagi. Można przyjąć, że 1 kg gotujemy 1/2 godziny.
Uwaga! Ośmiornicy jeszcze surowej nie należy nigdy kroić w mniejsze kawałki do gotowania czy duszenia. Macki ośmiornicy straciły by w ten sposób swoją soczystość. Zawsze gotujemy ją w całości i kroimy po ugotowaniu.
Aromatyczna grillowana ośmiornica
Składniki
- 1 ośmiornica ok.1,8 – 2 kg
Na wywar do gotowania ośmiornicy
- 1 cebula pokrojona w krążki
- 5 ząbków czosnku
- 2 pomarańcze pokrojone w ćwiartki
- 1 cytryna pokrojona w ćwiartki
- 2 limonki pokrojone w ćwiartki
- 2-3 gałązki świeżego rozmarynu
- 15 ziaren czarnego pieprzu
- 1 łyżka gruboziarnistej różowej soli himalajskiej
Oliwa aromatyzowana
- ½ szklanki oliwy z oliwek
- 2-3 ząbki czosnku
- sok z ¼ cytryny
- sok z ½ limonki
- sok z ½ pomarańczy
- 1 łyżka mieszanki ziół prowanckich
- ¼ łyżeczki suszonych płatków chili
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
Przygotowanie
- Oczyszczoną ośmiornicę gotujemy w dużym garnku i dużej ilości wody ze wszystkimi składnikami na wywar. Gotujemy, aż ośmiornica w najgrubszej części macek jest miękka. Czas gotowania ośmiornicy zależy od wagi. Można przyjąć, że 1 kg gotujemy 1/2 godziny.
- Uwaga! Do garnka z wywarem dorzucamy 2-3 drewniane korki od czerwonego wina. Tanina w korkach dodatkowo zmiękcza mięso ośmiornicy.
- Ugotowaną ośmiornicę wyciągamy z wywaru i gorącą wkładamy do aromatyzowanej oliwy tak aby cała ośmiornica w się w niej zanurzyła. Najwięcej smaku i aromatu ośmiornica wyciąga z oliwy stygnąc. Jak ostygnie wkładamy do lodówki na noc. W oliwie ośmiornica może stać nawet dwa dni.
- Zamarynowana już ośmiornicę można spożywać na zimno, dodając do sałatek lub jako carpaccio.
- Ja wolę ośmiornice na ciepło. Najlepiej podsmażaną na barbecue lub patelni grill. W jednym i drugim wypadku podsmażamy 4-5 min po każdej ze stron.
zdjęcia* RiE