Do Wigilii zostało tylko parę dni, a Ty nadal szukasz idealnego przepisu na tradycyjny barszcz? Mamy dla Ciebie kulinarną perełkę – przepis na bogaty w smaku, tradycyjny barszcz od Mariusza Bryzek, szefa kuchni Willa Brzegi . Oparty na tradycyjnej recepturze babci, wzbogacony kunsztem i kreatywnością szefa kuchni. Ten przepis zaskoczy Cię głębią smaku i koloru. Z czym byście go nie podali – z uszkami, z grzybami, z kołdunami czy z krokietem z kapustą i grzybami – smakuje wyśmienicie.
Przepisów na tradycyjny barszcz czerwony zapewne jest wiele i w każdym domu robi się go troszkę inaczej. Są przepisy z zakwasem buraczanym i bez. Ja przepis mojej babci postanowiłem trochę unowocześnić i podkręcić jego smak. Oto mój przepis na barszcz czerwony.
Mariusz Bryzek
Barszcz czerwony wigilijny od Mariusza Bryzek, szefa kuchni Willa Brzegi
Składniki
- 1 kg burak
- 150 g marchewka
- 150 g selera
- 150 g pietruszka korzeń
- 150 g jabłka polskie czerwone
- 1 szt. główka czosnku
- 20 g majeranek suszony i świeży 20 g
- 10 szt. goździki
- 1 szt. laska cynamonu
- sól do smaku ok. 1 łyżka stołowa
- cukier do smaku ok. 2 łyżki stołowe
- 50 ml ocet spirytusowy
- 6 szt. liść laurowy
- 4 szt. ziele angielskie
- 10 szt. pieprz czarny w ziarnach
Przygotowanie
- Wszystkie warzywa obieramy i kroimy na małe kawałki lub ścieramy na tarce na grubym oczku, aby z warzyw uzyskać jak najwięcej smaku i jak najładniejszy intensywny kolor z buraków. Jabłka kroimy na mniejsze kawałki, czosnek w główkach kroimy na pół i podpiekamy w wysokiej temperaturze 180-190 stopni ok. 10 min.
- Wszystkie warzywa posypujemy cukrem i solą, następnie zostawiamy na noc, aby puściły sok. Kolejnego dnia zalewamy warzywa wodą, nie więcej niż 1 l/kg wsadu na barszcz, dodajemy pieprz, liść laurowy i ziele angielskie. Barszcz jest specyficzną zupą i nie lubi wysokich temperatur, więc przez ok. 1 godzinę gotujemy na wolnym ogniu, aż warzywa się ugotują i oddadzą to, co najlepsze.
- Barszcz gotujemy z goździkami i laską cynamonu, aby dodać delikatny posmak wina grzanego. Przed zagotowaniem dodajemy otarty majeranek oraz ocet spirytusowy, który utrwali kolor i doda kwaskowatego smaku słodkim warzywom. Barszcz ostudzamy i zostawiamy na minimum 12 godzin a nawet i 24, dopiero po tym czasie odcedzamy zupę. Do miski przed zalaniem barszczu lubię wrzucić parę listków świeżego majeranku i oczywiście uszka z kapustą i suszonymi grzybami.